Hiszpan ograł lidera w pirenejskim piekle

Hiszpan Alberto Contador wygrał piekielnie trudny, 14. etap Tour de France z Mazamet do Plateau de Beille (197 km). Linię mety minął tuż przed liderem Michaelem Rasmussenem, który zdecydowanie zwiększył swoje szanse na końcowe zwycięstwo w "Wielkiej Pętli".

Po sobotniej czasówce, organizatorzy wyścigu nie dali odpocząć kolarzom i zafundowali im pirenejskie piekło - trzy podjazdy o łącznej długości ponad 41 kilometrów.

Reklama

Tempa wspinaczki na Port de Pailhares, który rozpoczął się na 129 kilometrze, nie wytrzymał Aleksander Winokurow. Szalenie ambitny Kazach świetnie pojechał na czas, ale dzisiaj poranione nogi nie pracowały tak, jak tego oczekiwał. Potrzebował nawet pomocy medycznej, ale nie zszedł z roweru. Ogromna strata na dzisiejszym etapie ostatecznie przekreśla jego szanse na zwycięstwo w tegorocznej "Wielkiej Pętli".

Punktami na tej górskiej premii podzielili się uciekający Hiszpanie: Ruben Perez, Amets Txurruka, Antonio Colom, Jose Ivan Gutierrez. Zarobił je także lider Rasmussen, który był siódmy, a wraz z nim jechali m.in. jego pomocnicy z Rabobanku.

Ostatnie 16 kilometrów to trzecia tego dnia wspinaczka na Plateau De Beille ze średnim nachyleniem 7.9 %. O tym, jak trudna to góra świadczy fakt, że ostatnie dwa etapy, które kończyły się na niej (2002 i 2004 r.), wygrywał Lance Armstrong.

Z prowadzącej czwórki odpadł Perez, a później zaatakował Colom. Po chwili z goniącej grupy lidera odpadł jeden z głównych faworytów Alejandro Valverde. Trudne chwile przeżywał także Andreas Kloden, który odczuwa skutki dwóch upadków.

Siedem kilometrów przed metą rozpoczęły się ataki z grupy lidera. Po kolejnej próbie udało się odskoczyć trzeciemu w klasyfikacji generalnej Alberto Contadorowi. Dojść do niego udało mu się tylko liderowi Rasmussenowi. Ciągle z przodu był Colom, ale systematycznie tracił przewagę. Bardzo cierpiał także drugi w "generalce" Cadel Evans i szybko tracił kolejne sekundy, w efekcie spadł na 3. miejsce ze stratą 3,04 minuty.

Dwa kilometry przed metą, gdy Colom został już doścignięty, zaatakował Duńczyk, ale Hiszpan dotrzymał mu tempa, a na finiszu wykorzystał swoje sprinterskie doświadczenie i wygrał swój pierwszy etap w TdF. Dzieki temu awansował na 2. pozycję i traci do lidera 2,23 minuty.

Wyniki 14. etapu (Mazamet - Plateau de Beille, 197 km):

1. Alberto Contador (Hiszpania/Discovery Channel) 5:25.48

2. Michael Rasmussen (Dania/Rabobank) ten sam czas

3. Mauricio Soler (Kolumbia/Barloworld) strata 37 s

4. Levi Leipheimer (USA/Discovery Channel) 40

5. Carlos Sastre (Hiszpania/CSC) 53

6. Andreas Kloeden (Niemcy/Astana) 1.52

7. Cadel Evans (Australia/Predictor-Lotto) ten sam czas

8. Antonio Colom (Hiszpania/Astana) 2.23

9. Andriej Kaszeczkin (Kazachstan/Astana) ten sam czas

10. Jarosław Popowicz (Ukraina/Discovery Channel) 3.06

..

14. Alejandro Valverde (Hiszpania/Caisse d'Epargne) 3.45

35. Iban Mayo (Hiszpania/Saunier Duval) 9.31

81. Aleksander Winokurow (Kazachstan/Astana) 28.50

135. Christophe Moreau (Francja/AG2R) 34.52

klasyfikacja generalna

1. Michael Rasmussen (Dania/Rabobank) 64:12.15

2. Alberto Contador (Hiszpania/Discovery Channel) 2.23

3. Cadel Evans (Australia/Predictor-Lotto) 3.04

4. Levi Leipheimer (USA/Discovery Channel) 4.29

5. Andreas Kloeden (Niemcy/Astana) 4.38

6. Carlos Sastre (Hiszpania/CSC) 5.50

7. Andriej Kaszeczkin (Kazachstan/Astana) 6.58

8. Mikel Astarloza (Hiszpania/Euskaltel) 8.25

9. Alejandro Valverde (Hiszpania/Caisse d'Epargne) 9.45

10. Jarosław Popowicz (Ukraina/Discovery Channel) 10.55

..

30. Aleksander Winokurow (Kazachstan/Astana) 34.12

42. Christophe Moreau (Francja/AG2R) 48.13

Dowiedz się więcej na temat: rasmussen | etap | Kazachstan | Alberto Contador | Discovery | astana | hiszpan | Hiszpania

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama