Hokej: Złoto dla Kanadyjczyków

W finałowej konfrontacji o złoty medal w turnieju hokejowym Kanadyjczycy pokonali Amerykanów 5:2 (2:1, 1:1, 2:0). Tym samym zdobyli szóste olimpijskie złoto, ale medal w Salt Lake City zdobyli 50 lat po ostatnim triumfie.

Zaczęło się od prowadzenia Amerykanów po strzale Tony'ego Amonte w 9. minucie. Kolejne bramki strzelali jednak Kanadyjczycy. Najpierw Paul Kariya w 15., a następnie Jarome Iginla w 19. minucie.

W drugiej tercji przez długi czas nie padały bramki. Dopiero w 16. minucie Amerykanie wykorzystali osłabienie rywali, trafiając na 2:2 po akcji Briana Rafalskiego. Na odpowiedź Kanadyjczyków trzeba było czekać do przedostatniej minuty tej odsłony. Po raz pierwszy w tym meczu Kanadyjczycy wykorzystali grę w przewadze. Bramkę zdobył Joe Sakic.

Amerykanie atakowali praktycznie przez całą ostatnią tercję, ale Kanadyjczycy umiejętnie się bronili. Kapitalnie też skontrowali rywali, gdy po 2-minutowej karze wyjechał na lód Yzerman.

Zwycięstwo Kanadyjczyków przypieczętował solową akcją Joe Sakic w 59. minucie meczu.

Amerykanie spędzili na ławce kar 6 minut, zaś Kanadyjczycy 8.