Puchar UEFA: Awans Milanu, Borussii, Feyenoordu i Interu

AC Milan pokonał Hapoel Tel Awiw 2:0 (2:0) w meczu rewanżowym ćwierćfinału piłkarskiego Pucharu UEFA i awansował do półfinału tych rozgrywek. Pierwsze spotkanie wygrał Hapoel 1:0.

Pierwszą bramkę piłkarze Milanu zdobyli już w 5. minucie, a jej strzelcem był Rui Costa, który z rzutu wolnego umieścił piłkę w prawym, górnym rogu bramki strzeżonej przez Shavita Elimelecha. Drugą bramkę "czerwono czarni" zdobyli tuż przed przerwą. Pechowym strzelcem okazał się obrońca izraelskiej drużyny Shimon Gershon, który tak niefortunnie przeciął lot piłki zmierzającej do Filippo Inzaghiego, że głową umieścił futbolówkę we własnej bramce.

Hapoel miał kilka sytuacji do zdobycia gola, a największe zagrożenie pod bramką Christiana Abbiatiego, stwarzał Słoweniec Milan Osterc.

Awans wywalczyła również Borussia Dortmund, która pokonała u siebie Slovan Liberec 4:0. W pierwszym meczu padł bezbramkowy remis.

Losy meczu rozstrzygnęły się dopiero w drugiej połowie. W 51. minucie Marcio Amoroso zdobył pierwszą bramkę w meczu. Kolejną 6 minut później strzelił Czech Jan Koller. Lars Ricken podwyższył na 3:0, a wynik meczu w ostatniej minucie ustalił Ewerthon. Borussia siódmy raz w historii awansowała do półfinału w europejskich pucharach. Największy sukces Dortmundczycy odnieśli w 1997 roku wygrywając Ligę Mistrzów.

- Wiedzieliśmy, że Liberec jest solidną drużyną, mimo że nie mają w składzie wielkich nazwisk - powiedział po meczu bramkarz Borussii Jens Lehmann.

Do rozstrzygnięcia holenderskiego ćwierćfinalu potrzebne były rzuty karne. W regulaminowym czasie, Feyenoord Rotterdam remisował z PSV Eindhoven 1:1, a takim samym wynikiem zakończył się pierwszy mecz tych drużyn.

W 75. minucie Mark van Bommel wyprowadził gości na prowadzenie. Taki wynik (promujący PSV) utrzymywał się do 90. minuty, ale wtedy Pierre van Hooijdonk strzelając gola doprowadził do dogrywki. Dodatkowy czas gry nie przyniósł rozstrzygnięcia i sędzia zarządził rzuty karne. W ekipie PSV pomylił się Giorgi Gakhokidze, a ostatni strzał z 11 metrów van Hooijdonka dał awans Feyenoordowi do półfinału, a 43 000 widzów zgromadzonych na De Kuip wprowadził w stan euforii.

W drużunie Feyenoordu przez 85 minut na boisku przebywał Tomasz Rząsa, a od 71 minuty grał Euzebiusz Smolarek.

Jako ostatni zespół awans zapewnił sobie Inter Mediolan. Strzelona już w 3. minucie bramka przez Nicola Ventolę, pozwoliła Interowi pokonać Valencię i awansować do półfinału. Trener Interu Hector Cuper, świetnie ustawił swój zespół. Po zdobyciu bramki, Inter starał się jak najdłużej przebywać przy piłce i bornić korzystnego rezultatu. Hiszpanie w drugiej połowie byli o włos od strzelenia gola, ale na przeszkodzie stawał im świetnie dysponowany Francesco Toldo. Bramkarz Interu w ostatniej minucie został usunięty z boiska (czerwona kartka), a między słupkami stanął Farinos. Pomocnik mediolańskiej drużyny udowodnił, że umiejętności bramkarskie nie są mu obce, gdy obronił strzał z dystansu zawodnika Valencii. Do ostatniego gwizdka sędziego, który przedłużył spotkanie o 5. minut, gospodarze starali się strzelić bramkę, ale Włosi mądrze się bronili i utrzymali korzystny wynik do końca.

Wyniki ćwierćfinałów:

AC Milan - Hapoel Tel Awiw 2:0 (2:0)

Bramki: Rui Costa (5), Shimon Gershon (45-sam.).

Borussia Dortmund - Slovan Liberec 4:0 (0:0)

Bramki: Marcio Amoroso (51), Jan Koller (57), Lars Ricken (70), Ewerthon (90). Widzów: 36,5 tys. Sędziował Włoch Stefano Braschi.

Feyenoord Rotterdam - PSV Eindhoven 1:1 (po dogrywce) karne 5:4

Pierwszy mecz 1:1 i awans Feyenoordu

Bramki: Feyenoord - Pierre van Hooijdonk (90), PSV - Mark van Bommel (75). Czerwona kartka: Mark van Bommel (PSV) 94. Widzów 43.000.

CF Valencia - Inter Mediolan 0:1 (0:1)

Bramka: Nicola Ventola (3). Czerwona kartka: Francesco Toldo (Inter, 89.). Widzów: 50 tys. Sędziował Francuz Claude Colombo.

Dowiedz się więcej na temat: czerwona kartka | czerwona | liberec | Feyenoord | kartka | AC Milan | inter | milan | Tel Awiw | bramki | Puchar | UEFA | awans