Szampan dla Hiszpana w Paryżu

Hiszpan Alberto Contador wygrał 94. wyścig Tour de France. Na ostatnim, 20. etapie z metą na Polach Elizejskich najszybszy był Włoch Daniele Bennati z grupy Lampre.

Tradycja okazała się silniejsza od woli zwycięstwa. Cadel Evans mimo zaledwie 23 sekund straty do lidera, nie próbował nawet atakować podczas ostatniego dnia wyścigu. Zamiast walki, mieliśmy tradycyjny "etap przyjaźni", tylko nieznacznie okraszony prawdziwym ściganiem na Polach Elizejskich.

Reklama

Zieloną koszulkę dla najlepszego sprintera utrzymał Belg Tom Boonen. Białą koszulkę dla najlepszego młodzieżowca (do lat 25) zdobył Alberto Contador. Białą koszulkę w grochy - nagrodę dla najlepszego górala - zdobył Kolumbijczyk Juan Mauricio Soler.

Jeśli nie liczyć ostatnich kilometrów, kolarze jechali spacerowym tempem, jakby chcąc zaprotestować przeciwko gęstej atmosferze, która spowija kolarstwo. Odnieśli skutek odwrotny, bo przecież nie chodziło im chyba o to, by kibice na nich gwizdali.

Gwizdom nie sposób się dziwić - nie po to tłumy fanów stoją kilka godzin na trasie, żeby zobaczyć jak ich bohaterowie ich lekceważą.

Popularność kolarstwa i samej "Wielkiej Pętli" wciąż jest ogromna, ale jej granice są coraz niebezpieczniej naciągane. Po skandalu dopingowym w ubiegłym roku, gdy zwycięstwa pozbawiono Amerykanina Floyda Landisa, na tegorocznej "Wielkiej Pętli" kryzys tej pięknej dyscypliny sportu jeszcze się pogłębił.

Czystego sumienia nie mają kolarze, władze UCI i sami organizatorzy najsłynniejszego wyścigu, którzy teraz próbują kreślić się na ostatnich sprawiedliwych, choć przez lata tolerowali niekoniecznie sportowe zachowania.

Optymiści, którzy spodziewali się, że tegoroczny Tour de France będzie zwrotną datą w historii walki z dopingiem, srogo się zawiedli. Po dzisiejszym finiszu na Polach Elizejskich jest jeszcze więcej pytań bez odpowiedzi niż przed trzema tygodniami.

Pewne jest tylko to, że kolarstwo musi się zmienić. Tylko czy jest to możliwe, skoro władze kolarstwa nie radzą sobie z dopingiem, szefowie TdF nie chcą z nimi rozmawiać, jednych i drugich mają dość kolarze, a tych z kolei sponsorzy zaczynają postrzegać jako jeżdżącą antyreklamę?

Wyniki 20. etapu, Marcoussis - Paryż (146 km):

1. Daniele Bennati (Włochy/Lampre) - 3:51.03

2. Thor Hushovd (Norwegia/Credit Agricole)

3. Erik Zabel (Niemcy/Milram)

4. Robert Hunter (RPA/Barloworld)

5. Tom Boonen (Belgia/Quick-Step)

6. Sebastien Chavanel (Francja/Francaise des Jeux)

7. Fabian Cancellara (Szwajcaria/Team CSC)

8. David Millar (W.Brytania/Saunier Duval)

9. Robert Foerster (Niemcy/Gerolsteiner)

10. Manuel Quinziato (Włochy/Liquigas) ten sam czas

..

36. Alberto Contador (Hiszpania/Discovery Channel) strata 5 s

klasyfikacja końcowa:

1. Alberto Contador (Hiszpania/Discovery Channel) - 91:00.26

2. Cadel Evans (Australia/Predictor-Lotto) strata 23 s

3. Levi Leipheimer (USA/Discovery Channel) 31

4. Carlos Sastre (Hiszpania/Team CSC) 7.08

5. Haimar Zubeldia (Hiszpania/Euskaltel) 8.17

6. Alejandro Valverde (Hiszpania/Caisse d'Epargne) 11.37

7. Kim Kirchen (Luksemburg/T-Mobile) 12.18

8. Jarosław Popowicz (Ukraina/Discovery Channel) 12.25

9. Mikel Astarloza (Hiszpania/Euskaltel) 14.14

10. Oscar Pereiro (Hiszpania/Caisse d'Epargne) 14.25

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama