TdF: Lider powiększył przewagę

Duńczyk Michael Rasmussen z grupy Rabobank wygrał 16. etap Tour de France prowadzący z Orthez do Gourette - Col d'Aubisque długości 218.5 km. Rasmussen potwiedził swoje umiejętności jazdy w górach. Na ostatnim kilometrze oderwał się od trójki i samotnie minął linię mety.

Rasmussen umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej "Wielkiej Pętli". Drugi linię mety minął Amerykanin Levi Leipheimer z ekipy Discovery Channel. Na trzecim miejscu ostatni górski etap tegorocznego TdF ukończył wicelider wyścigu Alberto Contador (Discovery Channel). Hiszpan traci do Rasmussena 3,10 min i trudno przypuszczać, żeby odrobił taką stratę podczas sobotniej jazdy indywidualnej na czas.

Reklama

Przed Duńczykiem otworzyła się szeroko droga do pierwszego miejsca na podium na Polach Elizejskich, ale pod warunkiem, że nie będzie zdyskwalifikowany. Nie udowodniono mu wprawdzie stosowania dopingu, ale za podstawę ewentualnej kary może służyć punkt regulaminu mówiący o "naruszeniu wizerunku Tour de France". Organizatorzy wyścigu dotąd nie skorzystali z tego punktu, mimo że narasta niechęć do Rasmussena, którego rodzima federacja wykluczyła z mistrzostw świata i igrzysk w Pekinie za uchylanie się od kontroli antydopingowych. Na mecie na przełęczy Aubisque Duńczyka witały gwizdy.

Tematem numer 1 na środowym etapie był doping. Na starcie w Orthez kolarze wciąż jeszcze byli pod wrażeniem wtorkowej sensacji - wycofania się całej ekipy Astana z wyścigu z powodu wpadki dopingowej Aleksandra Winokurowa. Część zawodników (z sześciu ekip francuskich i dwóch niemieckich) urządziła manifestację przeciwko dopingowiczom, którzy psują obraz kolarstwa. Tymczasem, jeszcze w trakcie etapu, okazało się, że wykryto kolejny przypadek stosowania dopingu. Po Niemcu Patriku Sinkewitzu i Winokurowie służby antydopingowe przyłapały Włocha Cristiana Moreniego.

Na długo przed startem 16. etap zapowiadano jako najtrudniejszy, królewski. Po raz pierwszy od ponad 20 lat metę ostatniego górskiego odcinka wyścigu wyznaczono na samym szczycie. Na przełęcz Aubisque prowadził długi, 14-kilometrowy, piekielnie trudny podjazd. Właśnie na tym podjeździe, jak wiele na to wskazuje, ważyły się losy wyścigu. Rasmussen, Contador, Leipheimer i towarzyszący im przez pewien czas Australijczyk Cadel Evans dogonili wszystkich uciekających wcześniej kolarzy i między sobą walczyli o zwycięstwo. Na ostatnich kilku kilometrach atakował Contador, ale bez większego przekonania - Rasmussen natychmiast go doganiał, a przed finiszem skontrował, zdobywając na kilkuset metrach ponad pół minuty przewagi.

Rasmussen, który poczynił zadziwiające postępy w jeździe na czas, będzie bronić żółtej koszulki w sobotę na czasówce w Angouleme.

Wyniki 16. etapu, Orthez - przełęcz Aubisque (218 km):

1. Michael Rasmussen (Dania/Rabobank) - 6:23.21

2. Levi Leipheimer (USA/Discovery Channel) strata 26 s

3. Alberto Contador (Hiszpania/Discovery Channel) 35

4. Cadel Evans (Australia/Predictor-Lotto) 43

5. Mauricio Soler (Kolumbia/Barloworld) 1.25

6. Haimar Zubeldia (Hiszpania/Euskaltel) 1.52

7. Juan Jose Cobo (Hiszpania/Saunier Duval) 1.54

8. Carlos Sastre (Hiszpania/Team CSC) 2.12

9. Oscar Pereiro (Hiszpania/Caisse d'Epargne) 2.27

10. Alejandro Valverde (Hiszpania/Caisse d'Epargne) 2.27

Klasyfikacja generalna:

1. Michael Rasmussen (Dania/Rabobank) - 76:15.15

2. Alberto Contador (Hiszpania/Discovery Channel) 3.10

3. Cadel Evans (Australia/Predictor - Lotto) 5.03

4. Levi Leipheimer (USA/Discovery Channel) 5.59

5. Carlos Sastre (Hiszpania/Team CSC) 9.12

6. Haimar Zubeldia (Hiszpania/Euskaltel) 9.39

7. Alejandro Valverde (Hiszpania/Caisse d'Epargne) 13.28

8. Kim Kirchen (Luksemburg/T-Mobile) 14.46

9. Jarosław Popowycz (Ukraina/Discovery Channel) 16.00

10. Mauricio Soler (Kolumbia/Barloworld) 16.41

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rabobank | jazdy | france | Caisse d'Epargne | tour | tour de france | Michael | etap | TdF | Discovery | Hiszpania | rasmussen

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje