Timothee Kolodziejczak - z ziemi lyońskiej do Polski?

Ten piłkarz to nadzieja Olympique Lyon i reprezentacji Francji, ale może zdarzyć się i tak, że podzieli los Ludovica Obraniaka i wkrótce zagra w koszulce z Białym Orłem na piersi! O kim mowa? O Timothee Kolodziejczaku, utalentowanym lewym obrońcy czołowej drużyny Ligue 1.

"Kolo", bo tak nazywają go koledzy z drużyny mający problemy z wymową polskiego nazwiska, urodził się w 1991 roku w Avion Pas-de-Calais. Mierzy 183 centymetry, waży 71 kilogramów. Do klubu ze Stade Gerland przyszedł w sierpniu 2008 z Lens, choć miał podpisany bezprecedensowy 5-letni profesjonalny kontrakt. Francuzi ze Stade Félix Bollaert zaoferowali mu tak długą umowę, gdyż byli pewni, że inwestycja w 17-letniego wówczas gracza się opłaci.

Reklama

I opłaciła się. Kolodziejczak odrzucił najpierw intratną ofertę z Manchesteru United, a potem zdecydował się na transfer do Olympique Lyon. Najpierw było to roczne wypożyczenie, które zaowocowało wykupieniem go z Lens za 2,5 miliona euro i podpisaniem czteroletniego kontraktu.

W Lyonie Kolodziejczak otrzymał numer 12 na koszulce i możliwość codziennych treningów z takimi gwiazdami jak Juninho, czy Karim Benzema. Swój debiut w Ligue 1 zanotował w listopadzie 2008 roku, gdy wszedł na boisko zastępując Anthony'ego Revelliere.

Timothee Kolodziejczak gra na lewej obronie, czyli na pozycji gdzie w polskiej reprezentacji występowali z konieczności zawodnicy prawonożni (Michał Żewłakow, Grzegorz Bronowicki), lub przekwalifikowani z innych pozycji (Jacek Krzynówek). Na tej pozycji występuje również we francuskiej młodzieżówce. Do tej pory rozegrał dla "Tricolores" 23 mecze w reprezentacjach U-17 i U-18.

To może się wkrótce zmienić, gdyż Timothee, którego dziadek jest Polakiem ma otrzymać polski paszport. Wtedy nie będzie problemu z powołaniem go nawet do pierwszej reprezentacji Polski. A jeśli zaliczy debiut z Białym Orłem na piersi będzie na zawsze stracony dla reprezentacji Francji.

- Mój dziadek jest Polakiem. To moje korzenie i jestem z tego dumny! Nigdy nie ukrywam, że mam polskie korzenie. Jak to się mówi we Francji "reprezentuję" Polskę - przyznaje "Kolo" w wywiadzie dla "Tygodnika Kibica".

Timothee Kolodziejczak

Urodzony: 1 października 1991 r. w Avion

Kariera: RSC Lens, Olympique Lyon

Pozycja: lewa obrona

Sukcesy: występy w młodzieżowej reprezentacji Francji, za 2,5 mln euro w wieku 17 lat kupił go Olympique Lyon.

CZYTAJ TAKŻE:

Kołtoń: Trzech Francuzów zostanie Polakami

Manchester United chce Kołodziejczaka

Dowiedz się więcej na temat: Piersi | lyon | ziemie

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje