Justyna Kowalczyk wygrała zawody w sprincie stylem klasycznym

Justyna Kowalczyk wygrała w fińskiej miejscowości Saariselka zawody FIS w sprincie stylem klasycznym. W finale Polka finiszowała przed drugą Słowenką Anamariją Lampic i trzecią Austriaczką Teresą Stadlober. Dla biegaczki z Kasiny Wielkiej było to pierwsze zwycięstwo w piątym przedsezonowym starcie.

W Finlandii, Norwegii i Szwecji najlepsi biegacze świata szlifują formę przed inauguracją Pucharu Świata. Kowalczyk do Saariselki przyjechała z Muonio i już w piątek była druga na dystansie 5 km "klasykiem".

Eliminacje sobotniego sprintu Polka ukończyła z piątym czasem, stracąc ponad cztery sekundy do Stadlober. W biegach finałowych spisała się już jednak zdecydowanie lepiej, kończąc finał 0,56 s przed Lampic i 4,1 s przed Stadlober. Na niedzielę zaplanowano bieg na 10 km stylem dowolnym.

Mocniejszą obsadę miały biegi w Gallivare i Beitostolen. W Szwecji na 10 km stylem klasycznym najlepsza była Charlotte Kalla, powtarzając swój wyczyn z piątkowego biegu na 5 km stylem dowolnym.

Z kolei w sprincie "klasykiem" w Beitostolen bezkonkurencyja była Norweżka Maiken Caspersen Falla, finiszując przed koleżankami z reprezentacji - Mari Eide, Astrid Jacobsen, Tiril Weng i Kari Gjeitnes.