PŚ w biegach - 21. miejsce Mariusza Michałka, triumf Manificata

Mariusz Michałek (AZS AWF Katowice) zajął w Lahti 21. miejsce w biegu łączonym 2x15 km narciarskiego Pucharu Świata i po raz pierwszy w karierze zdobył punkty do tej klasyfikacji. Zwyciężył Francuz Maurice Manificat.

22-letni Michałek pochodzi z Istebnej. W zawodach Pucharu Świata wystartował po raz pierwszy dwa lata temu w estońskiej miejscowości Otepaeae. W debiucie był 67. w biegu na 15 km techniką klasyczną i do soboty było to jego najlepsze osiągnięcie w karierze...

Od początku biegu w Lahti plasował się w granicach 30. pozycji. Na półmetku, gdzie miała miejsce zmiana nart, był 27. Techniką dowolną pobiegł jednak lepiej. Na finiszowych metrach awansował na 21. lokatę i wywalczył 10 punktów Pucharu Świata.

Zwyciężył po raz pierwszy w karierze 23-letni Francuz Maurice Maificat, który o 3,6 s wyprzedził Czecha Lukasa Bauera oraz o 46,2 s Rosjanina Ilię Czernousowa. Polak stracił do triumfatora 2.16,7.

Na starcie zabrakło m.in. lidera klasyfikacji generalnej PŚ Pettera Northuga. Dzięki 125 punktowym zdobytym w sobotę (80 za 2. miejsce i 45 za zwycięstwa na wszystkich trzech lotnych finiszach) Bauer zmniejszył stratę do Norwega do 172 punktów.

Wyniki biegu łączonego 2x15 km:

1. Maurice Manificat (Francja) 1:11.44,2