F1: Sauber nie porozumiał się z BMW

Peter Sauber, założyciel i współwłaściciel (posiada 20 procent udziałów) teamu BMW-Sauber, nie zdołał osiągnąć porozumienia z niemieckim koncernem BMW, który niedawno ogłosił, że wycofuje się od przyszłego roku z Formuły 1.

Strony miały do północy czas na znalezienie rozwiązań umożliwiających pozostanie tego zespołu w mistrzostwach świata.

Reklama

W środę o północy minął termin, jaki Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) wyznaczyła szwajcarsko-niemieckiej ekipie na podpisanie tzw. Umowy Concorde, swoistej karty praw i obowiązków uczestników rywalizacji w Formule 1. Ma ona obowiązywać do 2012 roku.

Dokument ten jest jednocześnie potwierdzeniem uczestnictwa w cyklu Grand Prix na najbliższe trzy lata, a bez zabezpieczenia finansowego Sauber nie mógł go parafować. Tym samym stracił prawo do podziału zysków płynących z kontraktów reklamowych i sprzedaży praw do transmisji telewizyjnych.

W ciągu tygodnia od ogłoszenia decyzji przez BMW 65-letni Szwajcar nie znalazł sponsorów zainteresowanych nabyciem udziałów w teamie. Zapewnia jednak, że nie składa broni i dalej będzie walczył o uratowanie stworzonego przez siebie teamu.

Niemiecki koncern nabył od Saubera 80 procent i pod szyldem BMW-Sauber wszedł do Formuły 1 w 2006 roku. Od początku związany z nim był Robert Kubica jako kierowca testowy, a później Polak zastąpił w bolidzie BMW Sauber Kanadyjczyka Jacquesa Villeneuve'a, gdy ten nieoczekiwanie zakończył karierę.

W czerwcu ubiegłego roku Polak zapewnił BMW-Sauber historyczne pierwsze zwycięstwo, triumfując w Grand Prix Kanady w Montrealu, sezon zakończył na czwartym miejscu w MŚ, zaś jego zespół był trzeci wśród konstruktorów. Jego partnerem jest Niemiec Nick Heidfeld.

CZYTAJ TAKŻE:

Nelson Piquet chce przejąć BMW-Sauber

BMW opuszcza Formułę1

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: procent | Sauber | BMW

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje