Hokejowe MŚ: Rosja z kompletem punktów, skład ćwierćfinałów

Zakończyła się faza grupowa hokejowych mistrzostw świata w Mińsku. Rosjanie jako jedyni zdobyli w niej komplet punktów, na koniec pokonując Białoruś 2-1. Emocjonujące widowisko, zakończone wynikiem 5-4 po dogrywce dla Czechów, stoczyli na koniec pierwszej rundy nasi południowi sąsiedzi i Francuzi, którzy grali o to, by uniknąć Rosji w 1/4 finału. Ćwierćfinały odbędą się w czwartek.

W meczach 1/4 finału Kanada zagra z Finlandią, Szwecja z Białorusią, Czechy z USA, a Francja z Rosją.

Elitę opuszczają Włochy i Kazachstan.

Rosja w fazie zasadniczej nie oddała punktów nikomu, nawet gospodarzom turnieju.

We wtorkowym spotkaniu Rosjanie zadali dwa ciosy w drugiej tercji za sprawą Siergieja Płotnikowa i Wadima Szypaczowa. Białorusini obudzili się w trzeciej odsłonie i zmniejszyli straty dzięki bramce Władimira Denisowa, ale wyrównać nie zdołali.

Pasjonujący przebieg miał mecz Czechów z Francuzami, którego stawką było uniknięcie Rosji w ćwierćfinale.

"Trójkolorowi" w 19. minucie spotkania prowadzili już 3-0, by po kolejnych 14 minutach przegrywać 3-4. Jedną z bramek dla Czechów zdobył weteran Jaromir Jagr.

W 43. minucie na 4-4 wyrównał Antoine Roussel. Do rozstrzygnięcia meczu potrzebna była dogrywka, w której zwycięstwo Czechom dał Jan Kolar.

Czechy - Francja 5-4 (1-3, 3-0, 0-1; 1-0) po dogrywce

Bramki: dla Czech - Vladimir Sobotka (20), Jirzi Sekac (25), Jaromir Jagr (32), Martin Zatovic (33), Jan Kolar (63); dla Francji - Julien Desrosiers (7, 18), Laurent Meunier (19), Antoine Roussel (43).

Kary: Czechy - 14, Francja - 10 min.

Rosja - Białoruś 2-1 (0-0, 2-0, 0-1)

Bramki: dla Rosji - Siergiej Płotnikow (33), Wadim Szypaczow (36); dla Białorusi - Władimir Denisow (46).

Kary: Rosja - 10, Białoruś - 8 min.