SKA St. Petersburg - Kanada 4-3 w finale 84. Pucharu Spenglera

Hokeiści SKA St. Petersburg wygrali w Davos 84. Puchar Spenglera, najstarszy międzynarodowy turniej hokejowy na świecie. W finale po pełnej dramaturgii końcówce meczu pokonali Kanadę 4-3. Bohaterem spotkania był kapitan rosyjskiej drużyny Maksim Suszyński, który strzelił dwa gole i jednego wypracował.

Zespół z St. Petersburga objął prowadzenie po sprytnej dobitce Suszyńskiego w 11. minucie. Kanadyjczycy wyrównali w 27. minucie, lecz Rosjanie szybko odpowiedzieli bramką Aleksieja Jaszyna, który wykorzystał grę w podwójnej przewadze i podanie zdobywcy pierwszego gola.

Reklama

Na 3-1 podwyższył po pięknej akcji Maksim Afinogienow. Doświadczony Rosjanin znakomicie wymanewrował rywali, odegrał krążek na niebieską linię do Franssona, a gdy wyjechał na czystą pozycję, dostał idealne podanie i trafił do pustej bramki.

Rosjanie kontrolowali grę, poza tym mieli w bramce znakomicie broniącego Jakuba Sztepanka. Kanadyjczyków prowadzonych z ławki trenerskiej przez byłą gwiazdę NHL Mark Messiera w 52. minucie uratował słupek po strzale Petra Czajanka. Jednak zespół Messiera walczył do końca. 82 sekundy przed ostatnią syreną kontaktowego gola strzelił McLean. Trener Kanady poprosił o czas i wycofał bramkarza, ale jego drużyna źle rozegrała krążek i już 19 sekund później Suszyński trafił do pustej bramki.

Rosjanie byli pewni zwycięstwa, ale ekipa "Klonowego Liścia" ambitnie atakowała i dwie sekundy przed końcem Josh Holden zmieniając lot krążka zmylił Sztepanka i zdobył trzeciego gola.

Puchar Spenglera po raz pierwszy rozegrany został w 1923 roku. Czternastokrotnie wygrywali go gospodarze, a tegoroczny triumf jest już czwartym dla SKA. W 1970, 1971 i 1977 wygrywał pod nazwą SKA Leningrad (taką nazwę nosiło miasto w latach 1924-1991).

Finał

SKA St. Petersburg - Kanada 4-3 (1-0, 2-1, 1-2)

Bramki: 1-0 Suszyński (11.), 1-1 Dupont (27.), 2-1 Jaszyn (31. w podwójnej przewadze), 3-1 Afinogienow (35.), 3-2 McLean (59.), 4-2 Suszyński (59. do pustej bramki), 4-3 Holden (60.).

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama