• 1 .Legia Warszawa (38 pkt.)
  • 2 .Lech Poznań (36 pkt.)
  • 3 .Górnik Zabrze (36 pkt.)
  • 4 .Jagiellonia Białystok (36 pkt.)
  • 5 .Zagłębie Lubin (32 pkt.)
  • 6 .Arka Gdynia (31 pkt.)
  • 7 .Korona Kielce (31 pkt.)
  • 8 .Wisła Kraków (31 pkt.)

Cracovia jak co roku szanuję starą tradycję Treningu Noworocznego

Od prawie 90 lat 1 stycznia odbywa się Trening Noworoczny piłkarzy Cracovii. W 2011 impreza zostanie rozegrana na zmodernizowanym stadionie.

Trening Noworoczny kojarzy się przede wszystkim z zabawą, przecież taka jest jego geneza. W latach 20. ubiegłego wieku kilku zawodników "Pasów" dzień po Sylwestrze postanowiło pokopać sobie piłkę. I pomysł się przyjął.

Reklama

Trening Noworoczny zawsze przyciągał wielu kibiców Cracovii, którzy w "szampańskim" nastroju oglądali zmagania swoich ulubieńców. Konwencja meczu, który zaczyna się w samo południe, jest różna, przecież piłkarze to też ludzie i również mają prawo do sylwestrowych szaleństw, ale nikt nigdy nie narzeka.

Tym razem odbędzie się on na przebudowanym stadionie przy ulicy Kałuży. Żeby się jednak na niego dostać 1 stycznia 2011, trzeba będzie zastosować się do kilku zasad.

- Ustawa z Treningu Noworocznego czyni imprezę masową. Tak więc musimy kibiców "przepuścić przez system", a ten wymaga zeskanowania dowodu osobistego i zrobienie zdjęcia biometrycznego. Inaczej się nie da. Staramy się jednak wyjść na przeciw kibicom i ułatwić odebranie wejściówek. Punkty obsługi klienta pod stadionem były czynne już od czwartku, w piątek będą otwarte od 9 do 15 i w dniu imprezy od godziny 10 - powiedział Przemysław Urbański, rzecznik prasowy MKS Cracovia SSA, cytowany przez terazpasy.pl.

- Osoby posiadające Karty Kibica wejdą na stadion tak, jak na każdy wcześniejszy mecz. Osoby zarejestrowane, a nie posiadające karty dostaną w kasie darmowy bilet wstępu. Pozostałe muszą się zarejestrować, by otrzymać wejściówkę - dodaje na oficjalnej internetowej stronie klubu Ireneusz Smaś, kierownik bezpieczeństwa MKS Cracovia SSA.

Kibice muszą uważać w czasie sylwestrowych szaleństw, ponieważ za duża ilość alkoholu w organizmie może okazać się przeszkodą w oglądnięciu Treningu Noworocznego. - Nie będzie alkomatów, ale ewidentnie pijani ludzie nie będą wpuszczani na stadion. Oczywiście nie wolno przekraczać barier oddzielających trybuny od murawy. Kibiców obowiązują zasady jak na normalnym meczu ligowym czy pucharowym - stwierdził Urbański w terazpasy.pl. Podczas Treningu Noworocznego fani będą mogli zasiąść wyłącznie na sektorach A i B.

Na Treningu Noworocznym nie zobaczymy fajerwerków, jak to miało miejsce w czasie otwarcia stadionu, kiedy Cracovia grała z Arką. - Pirotechnika na imprezach masowych jest zabroniona i musimy tego przestrzegać- mówi rzecznik MKS Cracovia SSA. W spotkaniu ligowym za sztuczne ognie odpowiadała specjalnie wynajęta firma.

Mecz, w którym wystąpią naprzeciw siebie dwie drużyny Cracovii, poprowadzi Sławomir Steczko. Na Treningu Noworocznym na pewno nie zobaczymy kilku zagranicznych piłkarzy "Pasów", jak nowego nabytku Słoweńca Andraża Struny, który załatwia sprawy w swoim kraju. - Tacy zawodnicy jak Saidi Ntibazonkiza, Hesdey Suart czy Milosz Kosanović dostali od trenera zwolnienie z tej imprezy - powiedział Maciej Madeja, kierownik drużyny "Pasów". Z kolei kapitan Arkadiusz Radomski wybrał w tym czasie odpoczynek na wczasach.

1 stycznia na murawę wybiegnie za to Tomasz Moskała, który niedawno przedłużył o rok swoją umowę z Cracovią. - Trening Noworoczny to bardzo stara tradycja, którą trzeba szanować i się nią cieszyć. O to właśnie chodzi - kibice mogą się spotkać i życzyć sobie lepszego roku. My również. Bo o tym kończącym się trzeba jak najszybciej zapomnieć - powiedział popularny "Moskit", cytowany przez oficjalną stronę internetową klubu.

On w historii swoich występów w Treningu Noworocznym raz został strzelcem pierwszego gola, będącego jednocześnie premierowym trafieniem na polskich boiskach. - To było fajne uczucie. Różnie jest z tą pierwszą bramką - niektórzy mówią, że lepiej jej nie strzelać, bo potem rozmaicie się układa - mówi jednak Moskała. Marcin Bojarski, Przmysław Kulig i Dariusz Pawlusiński są tego najlepszymi przykładami, gdyż w tym samym roku, gdy strzelali pierwszego gola, żegnali się z klubem. "Czyżby nad prawie 90-letnią tradycją Cracovii zawisła jakaś złowroga klątwa?" - zastanawiają się od jakiegoś czasu kibice "Pasów", typując jednocześnie strzelca pierwszego gola w 2011 roku. Z tą jednak zmianą, że podczas typowania, wymieniają już nie ulubionych piłkarzy, lecz tych, którym życzą pożegnania z klubem...

Może Trening Noworoczny 2011 będzie nowym otwarciem dla Cracovii, bo w lidze spisuje się w tym sezonie fatalnie, po rundzie jesiennej zajmując ostatnie miejsce w tabeli i tracąc do bezpiecznej pozycji aż dziewięć punktów.

Zobacz wyniki, terminarz i tabelę Ekstraklasy

Dowiedz się więcej na temat: Cracovia

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama