• 1 .Legia Warszawa (38 pkt.)
  • 2 .Lech Poznań (36 pkt.)
  • 3 .Górnik Zabrze (36 pkt.)
  • 4 .Jagiellonia Białystok (36 pkt.)
  • 5 .Zagłębie Lubin (32 pkt.)
  • 6 .Arka Gdynia (31 pkt.)
  • 7 .Korona Kielce (31 pkt.)
  • 8 .Wisła Kraków (31 pkt.)

Degradacja Widzewa podtrzymana!

Trybunał Piłkarski PZPN podtrzymał decyzję związkowego Wydziału Dyscypliny o degradacji Widzewa Łódź o jedną klasę rozgrywkową w związku z udziałem tego klubu w aferze korupcyjnej. Pojawiła sie za to szansa na pozostanie w OE dla Zagłębia Lubin!

Do ponownego rozpatrzenia skierowano sprawę KGHM Zagłębia Lubin, które także zostało zdegradowane przez WD PZPN.

Reklama

Widzew Łódź został zdegradowany przez WD PZPN 16 stycznia tego roku. Oprócz tego odjęto mu sześć punktów oraz zobowiązano do zapłacenia 35 tys. złotych. Kary obowiązywać mają od sezonu 2008/2009. 24 stycznia degradacja została nałożona na Zagłębie, które otrzymało karę finansową w wysokości 100 tys. złotych oraz zabrano mu 10 punktów od początku przyszłego sezonu.

Obydwa kluby wniosły odwołanie od tych decyzji do drugiej i ostatniej instancji karnej PZPN - Trybunału Piłkarskiego. Organ ten potrzymał degradację i odjęcie punktów w stosunku do Widzewa, anulował mu jednak karę finansową. Sprawę Zagłębia przekazał do ponownego rozpatrzenia przez WD.

"Trybunał Piłkarski zdecydował, że brak jest podstaw do zmiany głównej kary dla Widzewa Łódź - argumentował przewodniczący TP Krzysztof Malinowski - jednak klub zrobił wszystko, aby tę sprawę wyjaśnić, zatem anulowano mu karę finansową."

"W przypadku Zagłębia sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia - wyjaśnił Malinowski - chodzi o to, że nie dziewięć, a tylko cztery mecze nie budzą wątpliwości, że doszło w ich przypadku do zachowań o charakterze korupcyjnym. Co do pięciu pozostałych spotkań, które objęte były postępowaniem dyscyplinarnym, tej pewności nie ma. Nie możemy uznać jednak, że tego przewinienia nie ma, zatem Wydział Dyscypliny musi przeprowadzić postępowanie uzupełniające. Jeżeli ponownie zostanie nałożona degradacja, wówczas Trybunał będzie rozważał, czy ta kara jest adekwatna do przewinienia."

Władze Widzewa zapowiedziały kolejną apelację. "Będziemy odwoływać się od tej decyzji do Trybunały Arbitrażowego do Spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Kiedyś byłem judoką i to mnie nauczyło, że trzeba walczyć do końca" - zapowiedział prezes zarządu Widzewa Bogusław Sosnowski.

"To postępowanie toczy się nadal i głęboko wierzę, że będzie toczyć się według zasad cywilizowanych, według zasad, które mają dać sprawiedliwy werdykt, ale zgodny z ze zgromadzonym materiałem dowodowym" - skomentował prezes Zagłębia Paweł Jeż.

Do tej pory za udział w tzw. aferze korupcyjnej, oprócz Widzewa, ukarano: Górnika Łęczna i Górnika Polkowice degradacją o dwie klasy rozgrywkowe, a Arkę Gdynia, KSZO Ostrowiec Św. i Zagłębie Sosnowiec - o jedną. Natomiast Podbeskidziu Bielsko-Biała odjęto punkty.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Łódź | PZPN | Lubin | trybunał | degradacja

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje