• 1 .Legia Warszawa (31 pkt.)
  • 2 .Górnik Zabrze (29 pkt.)
  • 3 .Wisła Kraków (27 pkt.)
  • 4 .Jagiellonia Białystok (27 pkt.)
  • 5 .Korona Kielce (26 pkt.)
  • 6 .Lech Poznań (25 pkt.)
  • 7 .Zagłębie Lubin (24 pkt.)
  • 8 .Arka Gdynia (22 pkt.)

Franciszek Smuda oficjalnie trenerem Wisły. Podpisał trzyletni kontrakt

- Moje cele? Wisła ma grać tak jak za poprzednich moich kadencji – ofensywnie, by kibice wracali do domu z zadowoleniem. Prezes Cupiał ma cierpliwość, daje trzy okienka transferowe na uzupełnienie składu, ale liczę na to, że nawet ci, którzy zostali, odmienią oblicze i nabiorą ochoty do walki – podkreśla nowy trener Wisły Franciszek Smuda. Właściciel klubu - Bogusław Cupiał, wraz z powrotem Smudy zezwolił na powrót na koszulki białej gwiazdy, czyli najważniejszego symbolu Wisły Kraków.

Gdy 10 lat temu Smuda był odprawiany z Reymonta, żegnało go dwóch dziennikarzy. Dzisiaj, na ogłoszeniu trenerskiej nominacji dla Franza zjawiło się ponad 80 przedstawicieli mediów.

Reklama

- Bardzo mi miło, że jest was tak wielu. Liga się skończyła, są wakacje, więc spodziewałem się pięciu-sześciu dziennikarzy, a tu taki tłum, jakby na Wisłę znowu przyjechał Real albo Barcelona. Będę chciał doprowadzić do tego, aby "Biała Gwiazda" znowu grała tak jak w pamiętnym meczu z Barceloną, który wprawdzie przegraliśmy 3-4, ale mało kto w tamtym czasie strzelił jej tyle bramek - podkreślał Smuda.

Mimo kilku krytycznych głosów ze strony młodszych kibiców, dla których historia Smudy zaczęła się wraz z nieudanym Euro 2012 i Jahnem Ratyzbona, wielu doświadczonych dziennikarzy przyjęło nominację Franza jako powiew optymizmu.

- Przeanalizowałem szkoleniowców Wisły za kadencji Bogusława Cupiała i okazało się, że Smuda był tym najskuteczniejszym. W 59 meczach ligowych, w jakich prowadził Wisłę poniósł tylko siedem porażek. Zobaczymy czy teraz będzie równie skuteczny - powiedział doświadczony dziennikarz Radia Kraków - Tadeusz Kwaśniak.

Prezes Jacek Bednarz podkreślił, że Wisła wychodzi z kryzysu. - Najgorsze za nami. Poprawia się sytuacja finansowa klubu, nowy sezon rozpoczniemy z nowym trenerem i białą gwiazdą na koszulkach. Postaramy się wzmocnić zespół najszybciej, jak to możliwe - mówił prezes Bednarz.

Na pierwszy obóz ze Smudą Wisła ruszy 17 czerwca. Franz związał się z "Białą Gwiazdą" trzyletnim kontraktem. 

Franz jest pierwszym od dłuższego czasu trenerem wiślaków, którego zatrudniał bezpośrednio właściciel Bogusław Cupiał. Jak długo trwały rozmowy? - To dobre pytanie - trwały bardzo długo, można powiedzieć, że nawet rok - odparł stary-nowy trener "Białej Gwiazdy". - Ja nie miałem żadnych obaw, ani konfliktu z kibicami. Zawsze w Wiśle zostawiałem dobrą drużynę, Heniu Kasperczak powiedział nawet, że zastał po mnie świetnie ułożony i dobrze poukładany zespół.

- My trenerzy nie wybieramy sobie klubów, tylko one nas. Ja pracuję po to, żeby mieć zadowolenie z pracy, a ono przejawia się nie poprzez premie finansowe. Zadowolony jestem wtedy, gdy drużyna rozegra supermecz, a kibice wracają do domu szczęśliwi. To jest mój cel!

Czy dla Smudy nie będzie przeszkodą fakt, że zna tylko trzech piłkarzy z obecnego składu Wisły (Arka Głowackiego jeszcze z poprzedniej kadencji, a z reprezentacji Patryka Małeckiego)? - Generalnie znam z boiska wszystkich piłkarzy z obecnego składu Wisły. Wiele jej meczów oglądałem, mieszkam przecież w Krakowie. Najbardziej utkwiło mi w pamięci jedno spotkanie w pucharach z Liteksem Łowecz. I chciałbym, żeby ta drużyna grała tak w każdym spotkaniu - nie kryje Franz.

Były selekcjoner był przejęty na konferencji do tego stopnia, że z meczu Polska - Czechy na Euro 2012 wyszła mu konfrontacja z Czechosłowacją. Lapsus zdarzył mu się też, gdy opowiadał o swej przygodzie w Jahn Ratyzbona. - Prosił mnie o pomoc kolega, który jest tam menedżerem. Klub jest skromy, zawodnicy z czwartej ligi, słabo opłacani. Ja tam nic nie zrobiłem, ani się nie utrzymałem, ani nie spadłem - opowiadał o swej przygodzie z 2. Bundesligą, która zakończyła się degradacją.

Autor: Michał Białoński

Tak będzie wyglądała Wisła wg Franza Smudy

Smuda: Wisła ma być znowu eksportowa!

Franz Smuda wyciągnie Wisłę z zapaści? Dyskutuj!

Dowiedz się więcej na temat: Wisła Kraków | Ekstraklasa | Franciszek Smuda | Jacek Bednarz

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje