MŚ w kolarstwie: Belgijska drużyna wygrała jazdę drużynową na czas

Belgijska ekipa Omega Pharma-Quick Step wygrała jazdę drużynową na czas mężczyzn w mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym w holenderskim regionie Limburgia. Czwarte miejsce zajął włoski Liquigas, w składzie z Maciejem Paterskim i Maciejem Bodnarem.

Na liczącej 53,2 km trasie z metą w Valkenburgu Omega Pharma wyprzedziła o zaledwie trzy sekundy amerykańską grupę BMC. Trzecie miejsce zajęła australijska Orica-GreenEdge ze stratą 47 sekund. Zawodnikom Liquigasu do brązowego medalu zabrakło 18 sekund.

Reklama

W zwycięskim zespole, który uzyskał średnią prędkość 50,532 km/h, startowali: Belgowie Tom Boonen i Kristof Vandewalle, Francuz Sylvain Chavanel, Niemiec Tony Martin, Słowak Peter Velits oraz Holender Niki Terpstra. Michał Kwiatkowski, który miał być brany pod uwagę w ustalaniu składu Omegi, rozchorował się przed mistrzostwami. Drugi z Polaków reprezentujących tę grupę - Michał Gołaś jest w składzie reprezentacji Polski na wyścig elity ze startu wspólnego (23 września).

Jedyny polski zespół CCC Polsat Polkowice, który - jak nie ukrywał jego dyrektor sportowy Piotr Wadecki - przyjechał do Holandii, aby "zbierać doświadczenie", zajął 26. miejsce w stawce 32 ekip. "Polsatowcy" jechali w składzie: Marek Rutkiewicz, Tomasz Kiendyś, Nikołaj Michajłow (Bułgaria), Piotr Gawroński, Mateusz Taciak i Bartłomiej Matysiak.

Oprócz nich w niedzielę startowało w zagranicznych grupach jeszcze dwóch Polaków. Holenderski Vacansoleil z Tomaszem Marczyńskim uplasował się na 12. miejscu, a hiszpańska Caja Rural Karola Domagalskiego została sklasyfikowana na 29. pozycji.

Jazda drużynowa na czas po 18 latach wróciła do programu MŚ w zmienionej formule - startują nie reprezentacje narodowe, lecz grupy zawodowe, rywalizujące nie w cztero-, lecz sześcioosobowych składach, na krótszym dystansie.

Wcześniej w "drużynówce" startowały panie (bez Polek). Zwyciężyła niemiecka grupa Specialized.

W poniedziałek o medale mistrzostw świata będą rywalizować w jeździe indywidualnej na czas juniorzy i orlicy (do lat 23).

Wyniki jazdy drużynowej na czas mężczyzn (53,2 km):

 1. Omega Pharma-Quick Step (Belgia) - 1:03.17  

 2. BMC (USA)                         strata 3 s  

 3. Orica-GreenEdge (Australia)             47  

 4. Liquigas (Włochy)                     1.05  

 5. Rabobank (Holandia)                   1.08  

 6. Movistar (Hiszpania)                  1.18

...

26. CCC Polsat Polkowice (Polska)         3.58  

Dowiedz się więcej na temat: kolarstwo

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama