Polscy koszykarze awansowali na mistrzostwa Europy

Koszykarze reprezentacji Polski wygrali w Tartu z Estonią 94:63 i przypieczętowali awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy.

Reprezentacja Polski prowadzona przez Mike'a Taylora rozpoczynała eliminacje w roli faworyta i z powodzeniem wywiązała się z powierzonego zadania.

Aby nie oglądać się na wynik równolegle rozgrywanego meczu Białorusi z Portugalią, "Biało-czerwoni" nie mogli przegrać z Estonią różnicą wyższą niż 12 punktów. Nasz zespół nie miał zamiaru kalkulować, tylko od początku pewnie zmierzał po zwycięstwo i tym samym wygranie grupy oraz awans.

Pierwsze punkty zdobyli gospodarze, ale już po chwili nasi koszykarze objęli prowadzenie i systematycznie je powiększali. Pierwszą kwartę wygrali 24:16, a jej bohaterem był Olek Czyż (8 punktów, 2 zbiórki, asysta i przechwyt).

"Biało-czerwoni" rzucali "trójki" i odskakiwali rywalom (29:17 w 12. minucie). Po świetnej końcówce drugiej kwarty schodząc na przerwę prowadzili już 46:27.

Polacy nie zwolnili tempa po przerwie, a kapitalne "trójki" trafiał Przemysław Zamojski.

Reprezentacja Polski trzeci raz z rzędu wywalczyła awans z kwalifikacji z pierwszego miejsca w grupie. EuroBasket 2017 będzie jej szóstym kolejnym turniejem finałowym. Poprzednio grała w Hiszpanii (2007), jako gospodarz w 2009 roku, na Litwie (2011), Słowenii (2013) oraz we Francji (2015).

Przyszłoroczny EuroBasket rozegrany zostanie w czterech krajach: Finlandii, Izraelu, Rumunii i Turcji. Faza finałowa odbędzie się w Stambule. Losowanie grup 22 listopada.