Thanou otrzyma medal zabrany Jones

Grecka sprinterka Katerina Thanou otrzyma srebrny medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w Edmonton (2001) odebrany ukaranej za przyznanie się do stosowania dopingu Amerykance Marion Jones.

"Nie mieliśmy wyjścia" - powiedział rzecznik IAAF Nick Davies.

Reklama

W Edmonton triumfowała Ukrainka Żanna Pintusewicz-Block. Jones była druga, a Thanou - trzecia. Wszystkie wyniki uzyskane po wrześniu 2000 przez Amerykankę zostały jednak anulowane ze względu na stosowanie niedozwolonych środków.

Sama Thanou również ma za sobą aferę dopingową - została zawieszona na dwa lata po tym jak przed igrzyskami olimpijskimi w Atenach opuściła trzy kontrole antydopingowe.

"Zgodnie z prawem musieliśmy dać ten medal greckiej biegaczce. Nie mamy dowodów na stosowanie przez nią dopingu w tamtym okresie" - wyjaśnił Davies.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozważa jeszcze kwestię przyznania medali wywalczonych przez Jones podczas IO w Sydney (trzy złote i dwa brązowe). Złoto za bieg na 100 m przypadłoby Thanou.

W listopadzie 2007 Joens przyznała się do składania fałszywych zeznań w trakcie śledztwa. W marcu rozpoczęła sześciomiesięczny pobyt w więzieniu.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Davies | medal | jones

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje