Mavericks po raz pierwszy

Znakomita skuteczność egzekwowania rzutów osobistych (49/50) i perfekcyjnie rozegrana koncówka spotkania (run 24-9) przyniosła Dallas Mavericks zwycięstwo 113:110 w San Antonio w pierwszym meczu finałowym Konferencji Zachodniej.

Mavericks w czwartej kwarcie odrobili 14 punktów straty do rywali, a na parkiecie w San Antonio najskuteczniejszym ich zawodnikiem był Niemiec Dirk Nowitzki, który zdobył 38 punktów i trafił 17 na 17 wykonywanych przez siebie rzutów wolnych.

Podopieczni Dona Nelsona pomyli się w tym elemencie gry tylko raz, na początku spotkania, kiedy to "osobistego" nie trafił Eduardo Najera (7/8). Pozostałe 49 rzutów wylądowało jednak w koszu rywali, a oprócz Nowitzkiego pod tablicą Spurs nie zawodzili Michael Finley (10/10), Nick Van Exel (7/7), Steve Nash (6/6) i Walt Williams (2/2).

W historii spotkań NBA tylko dziesięć razy zdarzyło się aby drużyna wykorzystała wszystkie rzuty wolne. Najlepszym takim dorobkiem mogą pochwalić się Phoenix Suns, którzy w 1989 roku wykorzystali 28 takich rzutów.

Przebieg meczu nie wskazywał na zwycięstwo Mavericks, bowiem przez trzy kwarty inicjatywę posiadali podopieczni Gregga Poppovicha. Pod tablicą ekipy z Dallas szalał zwłaszcza Tim Duncan, ale jak się później okazało nawet jego 40 punktów i 15 zbiórek nie pomogło Spurs pokonać lokalnych rywali z Teksasu.

Na 8 i pół minuty przed końcem meczu zespół z San Antonio prowadził 101:87 i wtedy rozpoczął się kapitalny zryw Mavs. 14 sekund przed ostatnią syreną Finley celnie rzucił nad Duncanem i Mavericks objęli prowadzenie 111:110. Lider Spurs "przestrzelił" kolejny rzut, a na 4 sekundy przed końcem po "osobistych" Nowitzkiego Mavericks zwiększyli przewagę do trzech punktów.

Gospodarzom nie pozostawało nic innego jak trafić celnie z dystansu, ale ekipa z Dallas nie pozwoliła im na to. Kiedy Duncan otrzymał piłkę z boku, natychmiast został sfaulowany! Zdezorientowany Duncan nie trafił obu ostatnich rzutów i w ten sposób Mavs są na razie lepsi w "derbach" Teksasu.