Detroit Red Wings i Minnesota Wild ostatnimi z awansem w stawce walczących o Puchar Stanleya

Hokeiści Detroit Red Wings i Minnesota Wild jako ostatni dołączyli do stawki 16 drużyn, które będą rywalizowały o Puchar Stanleya. W sobotniej serii gier ligi NHL aż trzech zawodników popisało się hat-trickami.

Oba zespoły zanotowały wyjazdowe zwycięstwa - "Czerwone Skrzydła" (po raz 22. z rzędu wystąpią w fazie play off) pokonały Dallas Stars 3-0, a ekipa Wild pokonała Colorado Avalanche 3-1.

Najwięcej goli padło w Pittsburgu, gdzie zawodnicy Penguins zwyciężyli Carolina Hurricanes 8-3. Po dwóch tercjach był remis 3-3, a w ostatniej "Pingwiny" zdobyły aż pięć bramek. Najskuteczniejszy w całym spotkaniu James Neal zapisał na koncie trzy trafienia, w tym dwa na początku finałowej odsłony.

Podobny przebieg miał mecz Edmonton Oilers z Vancouver Canucks (7-2). Po 40 minutach na tablicy był wynik 1-1, zaś w trzeciej tercji "Nafciarze" strzelili aż sześć goli. Autorem trzech z nich, w odstępie zaledwie 13 minut, był 19-letni Rosjanin Naił Jakupow.

Hat-trickiem popisał się też Czech Radim Vrbata z drużyny Phoenix Coyotes. Trzy razy pokonał on w wyjazdowej konfrontacji pochodzącego ze Szwecji Viktora Fastha, a "Kojoty" wygrały z Anaheim Ducks 5-3. Gospodarze w końcówce wycofali bramkarza, ale zamiast wyrównać, tuż przed ostatnią syreną stracili piątą bramkę (Antoine Vermette).

W jedynej sobotniej potyczce zakończonej po dogrywce drużyna Washington Capitals, w której składzie zabrakło urodzonego w Zabrzu Kanadyjczyka Wojtka Wolskiego, okazała się lepsza od Boston Bruins (3-2). Stołeczny klub przegrywał już 0-2, lecz dwa gole w 115 sekund strzelił Mike Green. W czwartej minucie dodatkowego czasu gry sukces Capitals zapewnił Eric Fehr. Wszystkie bramki dla triumfatorów padły w okresach gry w liczebnej przewadze.

W sezonie zasadniczym ligi NHL pozostało do rozegranie tylko jedno spotkanie, w niedzielę zmierzą się hokeiści Boston Bruins i Ottawa Senators. Pierwotnie miało się odbyć w połowie kwietnia, ale zostało przełożone ze względu na wybuchy na mecie maratonu w Bostonie.