Druga wygrana Devils

New Jersey Devils pokonali po raz drugi Anaheim Mighty Ducks 3:0 i prowadzą w finałowej rywalizacji o Puchar Stanleya już 2-0.

Przewaga gospodarzy znów nie podlagała dyskusji. "Kaczory" w całym meczu oddały tylko 16 strzałów, w tym dwa (!), w decydującej drugiej tercji. Po dwóch finałowych meczach Ducks mają na swoim koncie 32 uderzenia na bramkę, żadne jednak nie zakończone sukcesem.

Drugi z rzędu, a szósty w playoffs "shut-out" zanotował bramkarz Devils, Martin Brodeur, który tym samym wyrównał zeszłoroczny rekord Dominika Haska. Dwa pierwsze finałowe mecze bez straty gola zanotował ostatnio golkiper Toronto, Frank McCool w 1945 roku (świetna seria zakończyła się dopiero w czwartym meczu). - Najważniejsze, że wygrywamy - powiedział po meczu Brodeur - Choć oczywiście cieszę się, że zacząłem od tak dobrej passy.

Losy meczu rozstrzygnęły się w ciągu ośmiu minut drugiej tercji, gdy Elias i Gomez wykorzystali podania zwykle rezerwowego obrońcy, Ukraińca Olega Twardowskiego i pokonali Giguere'a. Trzecią bramkę, już w ostatniej części gry, zdobył gracz, którego Devils pozyskali z Ducks przed sezonem, a który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców w poprzednim meczu, Jeff Friesen.

Ponownie zawiodły największe gwiazdy "Kaczorów" - Paul Kariya, Petr Sykora i Adam Oates, którzy przez cały mecz byli zupełnie niewidoczni. Kariya nie oddał ani jednego strzału, w dwóch meczach tylko raz uderzał na bramkę Brodeura. - Oni robią z nami to, co myśmy robili z innymi drużynami w playoffs - powiedział trener gości, Mike Babcock - Atakują na wściekle w każdym miejscu lodowiska, niezależnie od wyniku i czasu gry.

Devils mają dużą szansę na zdobycie po raz trzeci od 1995 roku Pucharu Stanleya. Spośród 28 drużyn, które rozstrzygnęły dwa pierwsze finałowe mecze na swoją korzyść tylko raz, w 1971 roku, Chicago Blackhawks nie zdobyli pucharu.

Kolejne dwa spotkania odbędą się w Kalifornii.