Islanders lepsi od Senators

Zespoły New York Islanders, New Jersey Devils, Toronto Maple Leafs oraz Edmonton Oilers odniosły zwycięstwa w pierwszych ćwierćfinałowych meczach fazy playoffs o Puchar Stanleya w hokeju na lodzie.

Niespodziewany sukces zanotowali w Ottawie zawodnicy Islanders. Pokonali oni 3:0 Senators, którzy byli najlepszym zespołem rundy zasadniczej. Duży udział w tym zwycięstwie miał czeski obrońca Roman Hamrlik, który asystował przy pierwszych dwóch golach.

Bramkarz Islanders Garth Snow zanotował pierwszy w karierze "shutout" w fazie playoffs. Goście nie zrażeni tym, że sezon zasadniczy zakończyli z 30 punktami mniej niż Senators rozegrali bardzo dobry mecz i po bramkach Scatcharda, Jaszina i Batesa odnieśli pewne zwycięstwo. Trafienie Jaszina było jego 10. golem w playoffs.

W Dallas zdobyta w osłabieniu bramka Smytha oraz trafienie Horcoffa zapewniły zwycięstwo Edmonton Oilers nad Stars. Gospodarze prowadzili po golu Modano 1:0, zeszli z lodu jednak pokonani. Bramkarz "Nafciarzy" Tommy Salo obronił 20 strzałów i zanotował 4 wygraną w 16 meczach w fazie playoffs. Bramkarz Stars Marty Turco w swoim debiucie w playoffs obronił 21 uderzeń na bramkę.

W Filadelfii gol Renberga zdobyta w okresie gry w przewadze przy stanie 3:3 na niespełna 6 minut przed końcem meczu zapewnił zwycięstwo drużynie Maple Leafs. Pierwszy w karierze hat-trick w playoffs zanotował Aleksander Mogilnyj, który po dwóch trafieniach w pierwszej tercji, ustalił wynik meczu na 5:3, trafiając w samej końcówce do opuszczonej przez golkipera bramki gospodarzy.

W New Jersy, Devils po dwóch trafieniach Langenbrunnera pokonali Boston Bruins 2:1. W bramce gospodarzy świetnie spisywał się Martin Brodeur, który obronił 26 strzałów, a pokonać dał się tylko raz, w trzeciej tercji, już przy prowadzeniu 2:0. Skutecznym strzelcem okazał się Berard.