GKS Katowice przed sezonem

GKS okazał się być sensacją rundy jesiennej. W Katowicach postanowiono zrobić wszystko, by nie zaprzepaścić szansy awansu do europejskich pucharów, jaka nadarza się na półmetku rozgrywek.

Działacze i trenerzy od początku ruszyli do poszukiwań ewentualnych wzmocnień i działali praktycznie wszędzie. Pod uwagę brani byli zarówno pierwszoligowcy jak i zawodnicy z niższych lig, zawodnicy z ważnymi kontraktami jak i wolni gracze, Polacy i obcokrajowcy.

Reklama

Zanim jednak rozpoczęło się wzmacnianie zespołu kibicom przyszło pogodzić się z transferem do Lecha Poznań Krzysztofa Gajtkowskiego. O samym transferze bardzo wiele się mówiło, działacze obu klubów stoczyli ze sobą wojnę, ale ostatecznie Gajtkowski zagra w Poznaniu, a GKS otrzymał środki na wzmocnienia. Początkowo z zespołem trenowali Krystian Czyżo (MK Katowice) oraz zapomniani już trochę przez kibiców Marek Szemoński i Tomasz Owczarek. Dwaj pierwsi nie przypadli do gustu trenerom, a sprawa Owczarka jest bardzo skomplikowana i PZPN nie wydał decyzji czy kontrakt młodego gracza z Wisłą Kraków wciąż obowiązuje czy nie.

Sam Owczarek nie gwarantuje jednak pucharów. Wciąż brakowało przede wszystkim napastników i na tym polu najwięcej zaczęło się dziać. Prezes Dziurowicz wymarzył sobie ciemnoskóry atak Yahaya - Chifon. Pierwszego z nich bez większych problemów udało się wypożyczyć z Legii, ale z Chifonem nie było już tak łatwo. W międzyczasie na Bukowej stawił się Krzysztof Kłosiński i to on miał uzupełnić duet snajperów. Piotr Dziurowicz ambitnie jednak dążył do celu i postawił na swoim. Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem ligi podpisał dwuletnią umowę z Chifonem, a tuż przed zamknięciem okna transferowego do Katowic trafił też Brazyliczyk da Silva. Zawodnik z kraju kawy w sparingu z Lechem Zielona Góra strzelił trzy bramki i prawdopodobnie również będzie reprezentował barwy GKS. Biorąc pod uwagę dobrą formę w meczach sparingowych Mariusza Muszalika, szykuje się bardzo ciekawa konkurencja o miejsce w linii ataku.

Nową twarzą na boisku będzie także Krzysztof Majda, który z zespołem trenuje już od pół roku, ale dopiero teraz oficjalnie zostanie potwierdzony i od razu będzie musiał zastąpić pauzującego za kartki reprezentanta Polski - Mirosława Sznaucnera.

Transferowo więc GKS dostosował się do poziomu ligi. Brakło spektakularnych zakupów, wzmocnienia to dość znane nazwiska, ale nie rzucające na kolana. Jedynie afera związana z transferem Krzysztofa Gajtkowskiego, na chwilę wyniosła GKS na pierwsze strony gazet.

Równie spokojnie przebiegały same przygotowania. Działacze zorganizowali trzy zgrupowania. Rozpoczęli od tygodniowych treningów kondycyjnych w Bielsku. Doskonalenie techniki zaplanowano na obóz w Węgierskim Zalakaros, ale sroga zima i tam dała się we znaki piłkarzom Jana Żurka. Tuż przed rozpoczęciem ligi planowana była eskapada na Cypr, ale ostatecznie zamieniono to na kilka dni pobytu w Zielonej Górze.

Mecz sparingowe:

Cracovia Kraków - GKS Katowice 1:0

GKS Bełchatów - GKS Katowice 1:0

KSZO Ostrowiec - GKS Katowice 0:0

Papa (Węgry, II liga) - GKS Katowice 0:2 (Bojarski, Yahaya)

GAK Graz (Austria) - GKS Katowice 1:2 (Muszalik 2)

Zagłębie Sosnowiec - GKS Katowice 4:2 (Sierka, Bojarski)

Lech Zielona Góra - GKS Katowice 1:5 (da Silva 3, Bała, Muszalik)

Odeszli:

Krzysztof Gajtkowski (Lech Poznań)

Przyszli:

Moussa Yahaya (Legia Warszawa)

Ferdinand Chifon (Pogoń Szczecin)

Leonardo da Silva (Brazylia)

Krzysztof Majda (Dyskobolia Grodzisk)

Tomasz Owczarek (Wisła Kraków) ?

Zaledwie jeden punkt straty do lidera teoretycznie pozwala myśleć o najwyższych celach w lidze. Nikt jednak w Katowicach nawet nie śmie wspomnieć o mistrzostwie Polski. Wszyscy, może poza sponsorem, zdają sobie sprawę z trudu jaki trzeba będzie włożyć, by zająć na koniec sezonu miejsce premiowane startem w europejskich pucharach. Mimo iż do sezonu GKS przystępował jako jeden z głównych kandydatów do spadku, teraz wszyscy mierzą w puchary. Jeśli nie braknie tego zaangażowania co w minionej rundzie, szansa jest spora.

Dowiedz się więcej na temat: owczarek | Katowice | działacze | gks

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje