Amerykanki mistrzyniami świata w piłce nożnej

Reprezentacja USA pokonała Japonię 5-2 w rozegranym w niedzielę w Vancouver finale mistrzostw świata piłkarek nożnych. To trzeci tytuł Amerykanek.

Poprzednio zespół USA triumfował w mundialu w 1991 i 1999 roku.

Rozstrzygnięcie nastąpiło praktycznie w ciągu pierwszych 16 minut, kiedy Amerykanki zdobyły cztery gole. Trzy z nich strzeliła ich kapitan - Carli Lloyd, która została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju.

Lloyd przeszła też do historii futbolu, gdyż jako pierwsza kobieta w finale popisała się hat-trickiem. W rywalizacji mężczyzn, choć dużo dłuższej, też był do tej pory tylko jeden taki przypadek - trzy bramki w decydującym spotkaniu MŚ uzyskał Anglik Geoff Hurst w 1966 roku (4-2 z Niemcami).

Obie drużyny wspólnie ustanowiły z kolei rekord największej liczby goli w finale.

Cztery lata temu również o złoto walczyły te dwa zespoły i wtedy w rzutach karnych lepsze okazały się Azjatki.

To był prawdopodobnie ostatni występ w reprezentacji USA 35-letniej Abby Wambach, która w 248 meczach w barwach narodowych strzeliła 183 gole. W niedzielę pojawiła się na boisku w końcówce.

- Prawdopodobnie nie ma lepszego sposobu, aby odejść. Tej nocy zamierzam jednak wyłącznie cieszyć się i świętować. To będzie jedna z tych nocy, kiedy całe Wschodnie Wybrzeże już wstanie, a my nadal będziemy świętować - powiedziała po spotkaniu.

35-letnia zawodniczka obrazowo opisała swoje odczucia odnośnie pierwszego kwadransa.

- Te pierwsze 15-16 minut wydawało się surrealistyczne, całkiem nierealne. Zapytałam koleżankę z drużyny Kelley O'Harę, czy ja już umarłam. Pomyślałem, że już umarłam, a to co się dzieje przypomina raj. Nigdy bym nie przypuszczała, że finał rozstrzygniemy w tak dziki i zarazem gładki sposób. Po prostu jestem dumna - przyznała Wambach.

Trzecie w Kanadzie były Angielki, które po raz pierwszy stanęły na podium. W sobotę w meczu o brązowy medal pokonały Niemki 1-0 po dogrywce.

Wyniki:

finał

USA - Japonia 5-2 (4-1)

Bramki: dla USA - Carli Lloyd trzy (3, 5, 16), Lauren Holiday (14), Tobin Heath (54); dla Japonii - Yuki Ogimi (27), Julie Johnston (52-samob.). Widzów: 53 341.