Asy i Cieniasy piłkarskiej ekstraklasy

Zwycięstwa Wisły Kraków nad Odrą Wodzisław i GKS-u/Dospelu w Zabrzu oraz remis Groclinu z Widzewem, to bez wątpienia najważniejsze wydarzenia 25. kolejki piłkarskiej ekstraklasy.

W miniony weekend formą zaimponowali nasi napastnicy, stąd też ich obecność w liczbie trzech na liście Asów. Szkoda tylko, że pociechy z naszych strzelców wyborowych nie ma Paweł Janas.

ASY

Marcin Bojarski (GKS/Dospel)

Napastnik drużyny prowadzonej przez Jana Żurka potwierdził, że należy do ścisłej ligowej czołówki "łowców goli". Dwa gole zdobyte w wygranym przez GKS 3:1 meczu w Zabrzu są tym ważniejsze, że przybliżają katowiczan do wicemistrzostwa Polski i startu w Pucharze UEFA.

Bojarski zaimponował przysłowiowym strzeleckim nosem w 36. minucie, kiedy z 12 metrów z zimną krwią wpakował piłkę do bramki bronionej przez Piotra Lecha. Bramkarz Górnika mógł wziąć wielki rewanż na Bojarskim w 71. minucie, gdy był bliski obrony strzelanej przez gracza gości jedenastki. Strzał był jednak na tyle silny, że piłka wpadła do siatki, a Bojarski trafił do Asów.

Marcin Kuźba (Wisła Kraków)

W bardzo ważnym pojedynku z Odrą napastnik - grający wciąż z kontuzją kolana - trzykrotnie znalazł się we właściwym czasie i we właściwym miejscu i pokonał Bębna.

Kuźba zgłasza aspiracje do tytułu króla strzelców naszej ekstraklasy. Napastnik "Białej Gwiazdy" traci do liderującego wśród snajperów Macieja Żurawskiego tylko dwa trafienia. Gracz Wisły wyjaśnia jednak: - Nie ma mowy o wzajemnej rywalizacji. Cel mamy wspólny - mistrzostwo kraju.

Tomasz Kiełbowicz (Legia Warszawa)

Miejsce wśród Asów to nagroda za wyjątkowej urody gola z rzutu wolnego. Bramka ta dała Legii zwycięstwo 1:0 nad Wisłą Płock. Mimo, iż wynik meczu może zostać zweryfikowany na 3:0, gole takie muszą być doceniane. Zwłaszcza, że jak mówi autor trafienia: - To efekt ciężkiej pracy na treningach.

Piotr Włodarczyk (Widzew Łódź)

Włodarczyk staje się postrachem bramkarzy w rundzie wiosennej. Zdobył już sześć goli, z czego trzy w ostatnich dwóch meczach. Sobotnie trafienie z 18 metrów z rzutu wolnego dało podopiecznym Franciszka Smudy ważny punkt w walce o utrzymanie. Ponadto, remis na gorącym terenie w Grodzisku, gdzie poległy już Odra i Wisła, ma swoje dodatkowe znaczenie.

Szczakowianka Jaworzno

Miejsce wśród Asów nieco na wyrost, ale podopieczni Marka Motyki zasłużyli na słowa podziwu. Piłkarze z Jaworzna od 12. minuty (po czerwonej kartce dla Schmuckera) grali w "10", a mimo to ambitnie i do końca walczyli o korzystny wynik. Heroiczne interwencje Bledzewskiego i obrońców opłaciły się, bo w 88. minucie Kozubek ładnym strzałem z woleja wyrównał stan meczu na 1:1.

CIENIASY

Sztab szkoleniowy Wisły Płock

"Cienias" za gapiostwo i nieumiejętność liczenia do sześciu. W meczu z Legią przez 6 minut drugiej połowy spotkania na boisku w drużynie gości występowało aż sześciu obcokrajowców, czyli o jednego za dużo. PZPN najprawdopodobniej przyzna Legii walkower. Sztabowi szkoleniowemu płockiej drużyny radzimy wziąć korepetycje z matematyki. Można tylko pomyśleć, co by było gdyby Wisła wywalczyła na Łazienkowskiej korzystny rezultat.

Odra Wodzisław

Porażka w Krakowie z pewnością zabolała wodzisławian. Mistrzowskie aspiracje pękły jak mydlana bańka i teraz ciężko będzie nawet o miejsce gwarantujące udział w Pucharze UEFA. Podopieczni Ryszarda Wieczorka okazali się słabsi od Wisły, ale popełnili też bardzo dużo prostych błędów w obronie. Najgorzej wyjazd pod Wawel będzie wspomniał Robert Górski, który kilka razy zagrał na poziomie juniorskim.

Czy druga porażka z rzędu, to efekt poważniejszego kryzysu Odry, przekonamy się w kolejnych meczach.

Napastnicy Ruchu Chorzów

Napastnicy z Chorzowa stają się ostatnio stałymi gości na liście Cieniasów. W 25 meczach tego sezonu "Niebiescy" zdobyli na swoim boisku tylko 8 bramek! W sobotnim spotkaniu z Garbarnią zawodnicy Ruchu seryjnie marnowali wyśmienite okazje, przegrywając pojedynki z rezerwowym bramkarzem z Jaworzna. Z tak marną skutecznością ciężko będzie trenerowi Mandryszowi utrzymać zespół w ekstraklasie.

Zagłębie Lubin

Zmiana trenera, poważne rozmowy z zawodnikami, powrót do zdrowia kontuzjowanych piłkarzy i nic. Zagłębie wciąż bez wygranej i coraz bliżej drugiej ligi. Zespół z Lubina, który w czwartym meczu z rzędu nie odniósł zwycięstwa, uratował punkt dzięki trafieniu Brasilii, który w 77. minucie wyrównał stan meczu z Lechem na 1:1. Tak bogaty klub, mający dobrych zawodników i stacza się na dno. Czy coś (ktoś) uratuje "miedziową" drużynę przed degradacją?

Pogoń Szczecin

Ostatnie "wyróżnienie" dedykujemy wszystkim, którzy przyczynili się do spadku z ekstraklasy Pogoni Szczecin. Po porażce z Polonią Warszawa "Portowcy" już na pewno pożegnają się z najwyższą klasą rozgrywkową. Wszystkim pseudodziałaczom, którzy dołożyli swoją "cegiełkę" do zniszczenia tego zasłużonego klubu, już dziś przyznajemy "Cieniasa" sezonu!!!

Dowiedz się więcej na temat: remis | Zabrze | napastnik | gks | asy i cieniasy