FIFA: Dejagah może grać dla Iranu

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) poinformowała, że Ashkan Dejagah, który ma za sobą występy w młodzieżowej reprezentacji Niemiec, może grać dla Iranu.

24-letni piłkarz urodził się w Teheranie, ale dorastał i obecnie mieszka w Niemczech, gdzie występuje w VfL Wolfsburg. Ma za sobą 20 meczów w niemieckiej młodzieżówce, z którą w 2009 roku zdobył mistrzostwo Europy.

Reklama

W październiku 2007 roku odmówił występu w spotkaniu z Izraelem, uzasadniając to względami osobistymi i rodzinnymi. Ta decyzja sprawiła, że szefowa niemieckiej organizacji żydowskiej zażądała jego usunięcia z kadry. Z kolei w Iranie, który od 1979 roku i rewolucji islamskiej zerwał wszelkie kontakty z Izraelem oraz nie uznaje jego istnienia, Dejagah został okrzyknięty bohaterem.

FIFA zezwoliła na jego występy w zespole narodowym Iranu, ponieważ nie rozegrał oficjalnego spotkania w "dorosłej" reprezentacji Niemiec, a ciągle ma podwójne obywatelstwo.

W nowych barwach mógł zadebiutować już za miesiąc. Iran będzie jednym z 16 uczestników Pucharu Azji, który w dniach 7-29 stycznia odbędzie się w Katarze, jednak Dejagah... zrezygnował z występu w tym turnieju.

- Mój wyjazd wiązałby się z miesięczną nieobecnością w klubie, co mogłoby osłabić moją pozycję, a wiosną chciałbym wrócić do podstawowego składu VfL - powiedział piłkarz.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama