Japonia awansowała do finału piłkarskich MŚ kobiet

Japonia kontra USA - oto skład wielkiego finału piłkarskich mistrzostw świata kobiet, które odbywają się w Kanadzie. Zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni zagrają o złoto po zwycięstwie nad Anglią (2-1). Decydujący o sukcesie Japonek gol padł w kuriozalnych okolicznościach.

W pierwszej połowie obie drużyny zdobyły bramki z rzutów karnych. W 33. minucie prowadzenie Japonkom dała Aya Miyama, siedem minut później wyrównała Fara Williams.

Po przerwie przewagę miały Angielki, a okoliczności ich porażki przejdą do historii futbolu. W doliczonym przez sędziego czasie gry piłkę zagraną w angielskie pole karne starała się wybić Laura Bassett. Kopnięta przez nią piłka odbiła się jednak od poprzeczki i wpadła do bramki. Po ostatnim gwizdku zalaną łzami Bassett do szatni odprowadzały koleżanki.

"To naprawdę ciężka do zniesienia porażka. Nie jestem w stanie mówić o meczu. Mogę tylko podkreślić jak bardzo jestem dumny z moich podopiecznych. To przykry moment dla Laury, ale kiedy jutro się obudzi będzie miała wokół siebie całą drużynę, która zapewni ją, że też jest z niej dumna" - powiedział trener angielskiej reprezentacji Mark Sampson.

Cztery lata temu w finale Japonia pokonała USA po rzutach karnych 3-1. W regulaminowym czasie gry było 1:1, a w dogrywce obie drużyny także zdobyły po jednej bramce.

Wyniki półfinałów:

1 lipca, Edmonton

Japonia - Anglia    2-1 (1-1)

Bramki: dla Japonii - Aya Miyama (33-karny), Laura Bassett (90+2-samobójczy); dla Anglii - Fara Williams (40-karny). Widzów: 31 467.