Platini o pomyśle Blattera

Prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Michel Platini zdystansował się w piątek od kontrowersyjnych planów prezydenta FIFA Josepha Blattera ograniczania liczby cudzoziemców w klubach piłkarskich.

Platini ponownie pochwalił zasadę, zawartą w propozycji Blattera o ograniczeniu liczby cudzoziemskich graczy do pięciu w meczach klubowych, ale wyraził wątpliwość, czy to jest zgodne z prawem do swobodnego zatrudniania, obowiązującego w krajach Unii Europejskiej. W piątek poszedł dalej, utrzymując, że nie będzie walczył o tę ideę.

Reklama

"Powiedziałem prezydentowi Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, że będę bronił jego pomysłu jako jego przyjaciel, ale jako prezydent UEFA nie pójdę na wojnę w tej sprawie" - powiedział Platini na konferencji prasowej po posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UEFA w Vaduz.

"Muszę popierać wszystkie narodowe związki piłkarskie, które twierdzą, że nie chcą wprowadzać czegoś, co jest niemożliwe. Pomysł Blattera jest dobry, ale ja nie zamierzam poparzyć sobie palców w Brukseli. Jest wciąż możliwe osiągnięcie tych samych celów innymi sposobami, takimi jak zakaz transferów z mniejszych klubów lub innymi typami porozumień między samymi klubami" - powiedział szef UEFA.

W marcu Blatter zapowiedział, że przedstawi swój projekt "6 plus 5" na kongresie FIFA w maju w Sydney.

Platini nie przewiduje konfrontacji między europejskimi klubami i światową federacją. "Myślę, że pan Blatter poprosi kongres o możliwość kontynuowania pracy nad tą kwestią. Nie zamierza prosić o głosowanie nad nią. Nie wierzę, by był tak nierozsądny, by prosić o głosowanie, które wpędziłoby w kłopoty ważną konfederację kontynentalną".

Platini i Blatter są od lat sojusznikami, pomagając sobie w kampaniach prezydenckich. Obaj zgadzają się, że rośnie liczba cudzoziemskich graczy w klubach, tak jak to się dzieje w angielskiej Premier League, co niszczy perspektywy krajowych graczy, ale nie są zgodni ze sobą w sprawie optymalnego rozwiązania.

UEFA przedstawiła konkurencyjne rozwiązanie tej sprawy, które przewiduje wyjątki dla cudzoziemskich piłkarzy z krajów, gdzie jest nadmiar trenujących. Komisja Europejska z kolei studiuje propozycję UEFA, dotyczącą wychowanków i ma wydać opinię w tej sprawie pod koniec kwietnia.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: FIFA | blatter | prezydent | Michel Platini | UEFA | platini

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje