Adam Nawałka ogłosił ostateczną kadrę Polski na Euro 2016!

Przemysław Tytoń, Paweł Dawidowicz i Artur Sobiech - to trójka skreślonych przez selekcjonera Adama Nawałkę. W ten sposób poznaliśmy ostateczną kadrę reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy we Francji.

Zobacz terminarz grupy C

Reklama

Największą niespodzianką jest fakt, że w ostatecznej kadrze znalazł się Filip Starzyński z Zagłębia Lubin, który - poza niewiele znaczącym debiutem z Gibraltarem, gdy wszedł w 90. min, nie grał w eliminacjach do Euro 2016. Za Starzyńskim przemawia jednak wspaniała runda wiosenna, w której był jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym ofensywnym pomocnikiem Ekstraklasy.

Dla niektórych fanów piłki zaskoczeniem jest postawienie na Sławomir Peszkę, który nie zawsze błyszczał w Lechii Gdańsk, ale jednak "Peszkin" dowiódł swej przydatności w składzie "Biało-czerwonych", strzelając gola Irlandczykom.

Od dawna kontrowersje wywołuje Brazylijczyk z polskim paszportem Thiago Cionek, który w Palermo gra niewiele, regularne występy zaliczył dopiero w końcówce sezonu, ale ten obrońca od dawna jest ulubieńcem Adama Nawałki.

Stosunkowo nową twarzą w zespole jest też Bartosz Salamon25-letni stoper Cagliari Calcio pozytywnie zdał testy przydatności na ME, gdy selekcjoner w marcu szukał następcy Łukasza Szukały, gdyż ten stracił miejsce w swym klubie, Osmanisporze. Salamon dobrze wypadł zarówno w meczu z Serbią, jak i Finlandią.

Ceremonia ogłoszenia ostatecznej kadry została przeprowadzona w Arłamowie, gdzie od wtorku Polacy szlifują formę na Euro 2016.

Selekcjoner miał o tyle ułatwione zadanie, że wcześniej z 28-osobowej kadry dwóch zawodników wykluczyły mu kontuzje: Pawła Wszołka i Macieja Rybusa, którego najbardziej szkoda, gdyż był graczem pierwszego wyboru na lewej obronie.

W Arłamowie od poranka czuć było inną niż w poprzednich dniach atmosferę. Piłkarze spacerowali po hotelu - jedni nieśmiało, inni z podniesioną głową. Było widać, kto jest pewny siebie, a kto odlicza czas do godz. 21.

Presję starali się z nich zdjąć oficjele. Prezydent Andrzej Duda przyleciał na Podkarpacie, by spotkać się z zawodnikami i życzyć im powodzenia. Jego wizyta tylko podniosła rangę wydarzenia. Mówił: - Trzymam za nich kciuki, niezależnie od wyniku. Jeśli ktoś nie będzie mógł zagrać w ME, to może uda mu się w mistrzostwach świata.

Presję z piłkarzy i selekcjonera starał się też zdjąć Zbigniew Boniek, prezes PZPN. - Na pewno dla trenera i sztabu nie jest to decyzja łatwa. Ale nie dramatyzujmy. Kto nie pojedzie, już jesienią będzie mógł się znów pokazać w eliminacjach do mistrzostw świata.

Na spokojnego, przynajmniej zewnętrznie, wyglądał natomiast Adam Nawałka. Selekcjoner już wcześniej porozmawiał z piłkarzami, którzy na Euro nie pojadą. Poniedziałkowa ceremonia nie była dla nich zaskoczeniem. Nawałka lubi mieć wszystko pod kontrolą - kilka godzin przed wieczornym wydarzeniem sprawdzał salę, w której miał ogłosić kadrę na Euro. Bo w tej reprezentacji nic nie dzieje się przypadkowo. Decyzje Nawałki odnośnie 23-osobowego składu również takie nie są.

Na co stać Polaków podczas Euro 2016> Dyskutuj na forum!

Zobacz memy po ogłoszeniu kadry na Euro 2016!

Ostateczna kadra na Euro 2016

Bramkarze:

Artur Boruc

Łukasz Fabiański

Wojciech Szczęsny

Obrońcy:

Thiago Cionek

Kamil Glik

Artur Jędrzejczyk

Michał Pazdan

Łukasz Piszczek

Bartosz Salamon

Jakub Wawrzyniak

Pomocnicy:

Jakub Błaszczykowski

Kamil Grosicki

Tomasz Jodłowiec

Bartosz Kapustka

Grzegorz Krychowiak

Karol Linetty

Krzysztof Mączyński

Sławomir Peszko

Filip Starzyński

Piotr Zieliński

Napastnicy:

Robert Lewandowski

Arkadiusz Milik

Mariusz Stępiński

Z Arłamowa Łukasz Szpyrka

Dowiedz się więcej na temat: Adam Nawałka | reprezentacja Polski | Euro 2016
Najlepsze tematy