Mecz towarzyski: Polska - Norwegia 3-0

Reprezentacja Polski rozegrała pierwszy mecz w 2014 roku. "Biało-czerwoni" w krajowym składzie wygrali z Norwegią 3-0 (1-0) w towarzyskim spotkaniu rozegranym w Abu Zabi.

Mecz podczas zgrupowania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie był rozgrywany w oficjalnym terminie FIFA, dlatego trenerzy obu zespołów nie mogli sięgnąć po piłkarzy z klubów zagranicznych.

Mecz lepiej rozpoczęli Norwegowie, którzy w pierwszych minutach przeprowadzili kilka groźnych akcji. Z czasem inicjatywę zaczęli przejmować "Biało-czerwoni". W 21. minucie Łukasz Teodorczyk zmarnował doskonałą sytuację, kiedy z kilku metrów trafił prosto w bramkarza.

Chwilę później było już jednak 1-0 dla Polaków. Na strzał z dystansu zdecydował się Tomasz Brzyski. Zbyt daleko wysunięty z bramki Kenneth Hoie ledwo sięgnął piłkę palcami, a ta i tak wpadła do siatki.

Zdobyty gol dodał animuszu Polakom, zwłaszcza Brzyskiemu, który był bardzo aktywny. W 31. minucie Teodorczyk podał piłkę do legionisty, a ten uderzył z powietrza. Futbolówka jednak przeleciała wysoko nad bramką Norwegów. W następnej akcji "Biało-czerwonych" również pokazał się Brzyski. Tym razem popisał się efektownymi nożycami po dośrodkowaniu z prawej strony Michała Kucharczyka. Piłka zmierzała do bramki, ale poza boisko wybił ją jeden z norweskich obrońców.

Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem podopiecznych Adama Nawałki. Początek drugiej był w wykonaniu "Biało-czerwonych" wyśmienity. Najpierw drugą doskonałą okazję na gola zmarnował Teodorczyk, ale w 47. minucie było już 2-0. Jakub Wawrzyniak ograł jednego z norweskich obrońców i idealnie zagrał do Kucharczyka, który z bliska wpakował piłkę do siatki.

Polacy dominowali na boisku, a efektem przewagi naszego zespołu był gol na 3-0 w 56. minucie. Z prawego skrzydła piłkę w pole karne posłał Kucharczyk. Jeden z obrońców Norwegii źle wybił futbolówkę, którą przejął Karol Linetty. Zawodnik Lecha Poznań ładnym technicznym strzałem z 17 metrów zmusił do kapitulacji bramkarza Norwegów.

W 63. minucie doszło do kontrowersyjnej sytuacji. Teodorczyk bez wątpienia faulował Mortena Pedersena, ale było to przewinienie kwalifikujące się na żółtą kartkę. Tymczasem sędzia wyrzucił polskiego napastnika z boiska.

Od tego momentu zarysowała się przewaga Norwegów.

Rywale mogli zdobyć kontaktową bramkę po tym, jak błąd przed polem karnym popełnił Rafał Leszczyński, który niepotrzebnie wyszedł z bramki i piłka trafiła do Mushagi Bakengi. Jego uderzenie zablokował jednak Maciej Wilusz.

Pierwszoligowiec z Bełchatowa zaliczył dobry mecz, był pewny w interwencjach, choć w końcówce spotkania nie ustrzegł się błędu, kiedy zagapił się przy wyrzucie z autu, przepuścił piłkę, czym stworzył doskonałą okazję dla rywali.

Końcówka spotkania należała do Norwegów, którzy nie potrafili jednak wykorzystać gry w przewadze liczebnej. Nie strzelili bramki również po fatalnym błędzie Leszczyńskiego w 79. minucie, który nie trafił w piłkę przy próbie wybicia. Bakenga ponownie nie potrafił skarcić bramkarza Dolcanu.
Mecz zakończył się efektowną wygraną "Biało-czerwonych" 3-0. W poniedziałek Polacy zmierzą się towarzysko z Mołdawią.

Spotkanie z Norwegią było trzecim sprawdzianem Adama Nawałki, który został selekcjonerem pod koniec października 2013 roku. W listopadzie "Biało-czerwoni" - wówczas w najmocniejszym składzie - przegrali we Wrocławiu ze Słowacją 0-2 i zremisowali w Poznaniu z Irlandią 0-0.

Reprezentacje Polski i Norwegii zagrały po raz dziewiętnasty. Poprzednim razem zmierzyły się w lutym 2011 roku w portugalskim Faro, gdy "Biało-czerwoni" - wówczas pod wodzą Franciszka Smudy - wygrali 1-0 po bramce Roberta Lewandowskiego.

Polska - Norwegia 3-0 (1-0)

Bramka: 1-0 Brzyski (21.), 2-0 Kucharczyk (47.), 3-0 Linetty (56.)

Czerwona kartka: Polska - Łukasz Teodorczyk (63. za faul). Żółta kartka: Polska - Szymon Pawłowski.

Sędzia: Rami Raszid Ahmad Al-Kaabi (Bahrajn).

Polska: Rafał Leszczyński; Bartosz Bereszyński (73. Paweł Olkowski), Jakub Rzeźniczak, Maciej Wilusz, Jakub Wawrzyniak (90. Igor Lewczuk); Michał Kucharczyk (73. Łukasz Madej), Tomasz Jodłowiec, Karol Linetty (73. Michał Pazdan), Michał Masłowski (73. Mateusz Zachara), Tomasz Brzyski (78. Szymon Pawłowski); Łukasz Teodorczyk

Norwegia: Kenneth Hoeie (46. Sten Grytebust); Espen Ruud, Tore Reginiussen (46. Even Hovland), Stefan Strandberg, Ruben Kristiansen (72. Martin Linnes); Yann-Erik de Lanlay (46. Harmeet Singh), Abdisalam Ibrahim, Thomas Kind Bendiksen, Morten Gamst Pedersen; Ola Kamara (46. Mushaga Bakenga), Erik Huseklepp (33. Mohamed Elyounoussi)