Mistrzostwa Polski w judo: Weteran Wiłkomirski lepszy od młodzieży

Brązowy medalista mistrzostw świata i Europy, 34-letni Krzysztof Wiłkomirski (Musu Warszawa) triumfował w Katowicach w mistrzostwach Polski w judo. W finale wagi 73 kg pokonał przez yuko broniącego tytułu Damiana Stępnia (Żak Kielce).


Trzy wcześniejsze pojedynki Wiłkomirski rozstrzygnął przed czasem. Pięć minut trwała tylko konfrontacja ze Stępniem, który błysnął podczas ubiegłorocznych MP, ale wówczas zabrakło najgroźniejszych rywali.

Reklama

- Przed turniejem zapowiadałem, że moi synowie jeszcze nigdy nie widzieli taty zdobywającego złoto mistrzostw kraju, bo byli za mali, więc może tym razem będzie taka okazja - powiedział Wiłkomirski, który reprezentacyjną karierę zakończył już przed dwoma laty, a na co dzień prowadzi klub Musu (po japońsku to słowo oznacza łosia) i komentuje zawody judo w telewizji.

Bardzo dobrą passę kontynuuje Aleksander Beta (66 kg, Gwardia Łódź). Po wrześniowych zwycięstwach w Pucharze Europy w Bratysławie i Pucharze Świata w Tallinie, tym razem sięgnął po złoto MP. W decydującej konfrontacji okazał się lepszy od dwukrotnego wicemistrza Europy Tomasza Kowalskiego (AZS Opole), który wrócił do judo po 2,5-letniej przerwie spowodowanej wypadkiem drogowym.

Miesiąc temu Kowalski wygrał Memoriał Zoltana Palkovacsa w Bańskiej Bystrzycy, a występ w Katowicach był jego pierwszym na krajowej arenie.

Niespodziankami były zaledwie brązowe medale piątego zawodnika londyńskiej olimpiady Pawła Zagrodnika (66 kg, Czarni Bytom) oraz byłego mistrza Europy juniorów i młodzieżowców Damiana Szwarnowieckiego (73 kg, Gwardia Wrocław).

W kategorii 81 kg kolejne złoto do kolekcji dołożył Łukasz Błach (Śląsk Wrocław), syn prezesa Polskiego Związku Judo Wiesława Błacha.

Wśród kobiet sensacji zabrakło, a tytuły wywalczyły m.in. mistrzyni świata juniorek Arleta Podolak (57 kg, Czarni Bytom) i brązowa medalistka tegorocznych ME Agata Ozdoba (63 kg, AZS AWF Wrocław).

W niedzielę odbędzie się turniej drużynowy.

Medaliści drugiego dnia MP w judo:

Kobiety:

48 kg:

1. Ewa Konieczny (Czarni Bytom)

2. Kinga Kubicka (Flota Gdynia)

3. Maja Rasińska (Gwardia Bielsko-Biała) i Joanna Stankiewicz (AZS AWF Warszawa)

52 kg:

1. Karolina Pieńkowska (AZS UW Warszawa)

2. Agata Perenc (Polonia Rybnik)

3. Zuzanna Pawlikowska (AZS AWFiS Gdańsk) i Dorota Smorzewska (Judo Sensei Płock)

57 kg:

1. Arleta Podolak (Czarni Bytom)

2. Dominika Błach (Gwardia Opole)

3. Anna Borowska (Polonia Rybnik) i Magdalena Miller (AZS AWFiS Gdańsk)

63 kg:

1. Agata Ozdoba (AZS AWF Wrocław)

2. Karolina Tałach (Wybrzeże Gdańsk)

3. Agnieszka Bezrączko (AZS AWF Katowice) i Justyna Karpała (AZS AWF Wrocław)

Mężczyźni:

60 kg:

1. Bartłomiej Garbacik (AZS AWF Katowice)

2. Grzegorz Wieczorek (Czarni Bytom)

3. Maciej Grzyb (Drako Warszawa) i Sebastian Sojka (Gwardia Bielsko-Biała)

66 kg:

1. Aleksander Beta (Gwardia Łódź)

2. Tomasz Kowalski (AZS Opole

3. Marek Kręcielewski (Gwardia Warszawa) i Paweł Zagrodnik (Czarni Bytom)

73 kg:

1. Krzysztof Wiłkomirski (Musu Warszawa)

2. Damian Stępień (Żak Kielce)

3. Wiktor Mrówczyński (Wojownik Skierniewice) i Damian Szwarnowiecki (Gwardia Wrocław)

81 kg:

1. Łukasz Błach (Śląsk Wrocław)

2. Jakub Kubieniec (AZS AWF Katowice)

3. Sebastian Przybysz (AZS AWFiS Gdańsk) i Maciej Tworzydło (AZS Opole)

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje