KSM Krosno. Ostatni żużlowy tor w Polsce odchodzi do lamusa

W Krośnie rozpoczęły się prace, związane z szeroko zakrojoną modernizacją toru, którego zupełnie nową wizytówką będzie nawierzchnia. To oznacza, że ostatni w Polsce obiekt do speedwaya, pokryty żużlem, za kilka tygodni zostanie zastąpiony tzw. wysiewką, czyli materiałem zbliżonym do granitu.

- Przy obecnym tempie prac, do końca listopada powinniśmy uporać się z korytowaniem, a później będziemy profilować tor. W międzyczasie zostanie wymieniana kanalizacja, a miejsca w gruncie, które w wyniku pomiarów geologicznych okażą się słabsze, będziemy dodatkowo stabilizować. Następnie zostaną położone powłoki i maty, a na końcu będzie wysypywany wierzchni materiał, czyli wysiewka - tłumaczy Janusz Steliga, prezes KSM-u Krosno.

Reklama

Sternik krośnieńskiego klubu, który w nadchodzącym sezonie będzie rywalizował w trzeciej klasie rozgrywkowej (Polska 2. Liga Żużlowa) zapewnia, że eksperymentalny surowiec, który różni się od spotykanych na innych torach nawierzchni granitowych i sjenitowych, w niczym nie będzie gorszy.

- Wysiewka jest zbliżona do granitu, właściwie jest jego odpowiednikiem, ale bezwzględnie tańszym. Materiał posiada wszystkie niezbędne atesty, a dodatkowo zostanie pozyskany z naszego rodzimego kamieniołomu Lipowica. Wysiewka jest surowcem podobnym wytrzymałościowo i spełnia wszystkie te same parametry, więc jakość naszego toru na tym nie ucierpi - podkreśla prezes Steliga.

Dotychczasowa nawierzchnia, mimo wszechogarniającego brudu, była magnesem dla wielu kibiców, ale od dłuższego czasu mocno zawała się we znaki zawodnikom. Pył, jaki wytwarzał się z żużla, działał destrukcyjnie na żyłowane do granic możliwości silniki, które ulegały szybszym awariom i wymagały częstszego serwisowania.

- Dochodziło do tego, że w okresie przygotowawczym do sezonu, drużyny nie chciały jeździć z nami meczów sparingowych w Krośnie, właśnie z uwagi na eksploatację jednostek napędowych - dodaje prezes KSM Krosno.

W każdym razie owal na Podkarpaciu nadal pozostanie najdłuższym torem w Polsce, a jego długość wciąż będzie wynosić 398 metrów.

Artur Gac

Dowiedz się więcej na temat: KSM Krosno | żużel

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje