Żużlowa GP i Drużynowy Puchar Świata ponownie w Bydgoszczy

Bydgoszcz po raz kolejny zorganizuje jedną z rund żużlowej Grand Prix oraz będzie gospodarzem barażu i finału Drużynowego Pucharu Świata w 2014 roku. Władze miasta doszły do porozumienia z brytyjską firmą BSI posiadającą prawa do obu imprez.

Na torze bydgoskiej Polonii kibice zobaczą nie tylko najlepszych żużlowców walczących o tytuł indywidualnego mistrza świata. W grodzie nad Brdą rozstrzygnie się także walka o tytuł najlepszej drużyny globu. Starania o organizację obu imprez trwały kilka miesięcy, a negocjacje dotyczyły głównie spraw finansowych.

Reklama

Jeszcze niedawno mało kto dawał Bydgoszczy szanse na przyznanie obu imprez. Tymczasem strony doszły do porozumienia. Jak mówi się nieoficjalnie, firma BSI z uwagi na kryzys w światowym żużlu i problemy z wypełnieniem kalendarza mocno obniżyła swoje żądania finansowe. Jej przedstawiciel Paul Bellamy przyjechał w czwartek do grodu nad Brdą, gdzie oficjalnie podpisano umowy.

- Rozważaliśmy organizację turnieju w kilku miejscach. Mówię tu o Gdańsku, Berlinie oraz Stadionie Narodowym w Warszawie. Ostatecznie postawiliśmy jednak na Bydgoszcz z uwagi na nasze wieloletnie, bardzo dobre relacje z tym miastem. Chciałbym, by był tu supernowoczesny stadion, wiem jednak ile to kosztuje i jakie są możliwości finansowe miast-gospodarzy zawodów. Stąd brak modernizacji obiektu przy ul. Sportowej nie był dla nas najważniejszą kwestią. Zdecydowała przede wszystkim marka miasta w żużlowym świecie. Dlatego przyznaliśmy mu organizację zarówno Grand Prix jak i Drużynowego Pucharu Świata - powiedział podczas konferencji Bellamy.

Bydgoska Grand Prix będzie drugą przyszłoroczną eliminacją indywidualnych mistrzostw świata, ale pierwszą w Europie i odbędzie się 26 kwietnia. Trzy miesiące później żużlowe drużyny zmierzą się Pucharze Świata. Najpierw odbędzie się baraż (31 lipca), a dwa dni później finał.

- Ogromnie się cieszę, że te dwie największe żużlowe imprezy odbędą się w naszym mieście. Mamy silne tradycje żużlowe oraz duże zapotrzebowanie społeczne, zarówno ze strony mieszkańców, jak i osób przyjezdnych, na organizację tego typu zawodów - powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Organizacja obu imprez to duża szansa dla miejscowej Polonii na poprawę sytuacji finansowej, która obecnie nie jest najlepsza. Klub musi bowiem spłacać długi z lat poprzednich oraz uregulować wszystkie należności wobec zawodników za miniony sezon. Organizacja zarówno GP, jak i DPŚ może przynieść Polonii ponad milion złotych zysku. Na to liczą nie tylko działacze.

Żużel w grodzie nad Brdą nie jest w najlepszej kondycji, więc władze miasta zdecydowały się na wsparcie klubu, ściągając na stadion przy ul. Sportowej imprezy rangi światowej. Ma to być dodatkowym magnesem nie tylko dla sponsorów, ale i dla potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem bydgoskiej Polonii. Żużlowa spółka ma bowiem niedługo zostać wystawiona przez miasto na sprzedaż.

Znamy już pełny kalendarz przyszłorocznej Grand Prix. Cykl rozpocznie się 5 kwietnia w Nowej Zelandii, a zakończy ponownie w Toruniu 11 października. Nowością jest turniej w fińskim Tampere (17 maja). Polska będzie gospodarzem trzech z dwunastu rund walki o indywidualne mistrzostwo świata. Poza Toruniem odbędą się one w Bydgoszczy (26 kwietnia) oraz w Gorzowie (30 sierpnia).

W przyszłorocznym cyklu GP wystartuje trzech Polaków - Jarosław Hampel, Krzysztof Kasprzak i Tomasz Gollob. Tytułu broni Brytyjczyk Tai Woffinden. Drużynowego Pucharu Świata przed własną publicznością bronić będą biało-czerwoni, którzy jako gospodarze mają już zapewniony udział w finale.

Kalendarz Grand Prix 2014:

5 kwietnia - Auckland (Nowa Zelandia)

26 kwietnia - Bydgoszcz (Polska)

17 maja - Tampere (Finlandia)

31 maja - Praga (Czechy)

14 czerwca - Malilla (Szwecja)

28 czerwca - Kopenhaga (Dania)

12 lipca - Cardiff (Wielka Brytania)

16 sierpnia - Ryga (Łotwa)

30 sierpnia - Gorzów (Polska)

13 września - Vojens (Dania)

27 września - Sztokholm (Szwecja)

11 października - Toruń (Polska)

Kalendarz Drużynowego Pucharu Świata 2014:

26 lipca - półfinał, King's Lynn (Wielka Brytania)

29 lipca - półfinał, Vastervik (Szwecja)

31 lipca - baraż, Bydgoszcz (Polska)

2 sierpnia - finał, Bydgoszcz (Polska)

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje