13. rocznica śmierci Kazimierza Deyny

Dziś mija 13 lat od tragicznej śmierci najwybitniejszego polskiego piłkarza Kazimierza Deyny.

W nocy 1 września, o godz. 1.35 na autostradzie w San Diego w Kalifornii prowadzony przez Deynę samochód wjechał pod ciężarówkę. W bagażniku piłkarza znaleziono kilka piłek...

Reklama

Kazimierz Deyna urodził się 23 paźdźiernika 1947 roku w Starogardzie Gdańskim. Była światowej klasy rozgrywającym.

Nosił pseudonim "Kaka". Rozpoczynał karierę w rodzinnym Włókniarzu Satogard Gdański (1958-99), później przeniósł się do Łódzkiego Klubu Sportowego (1966), dalej Legia Warszawa (1966-78), w 1978 wyjechał do Anglii, gdzie rozpoczął grę w Manchester City (1978-81), na koniec kariery udał się do USA, by grać w klubie San Diego Sockers (1981-88).

Na boisku raczej nie był zbyt dynamiczny, ale za to jego gra była bardzo dynamiczna. Szybko myślał, świetnie dryblował. Tajemnica jego dryblingu polegała na tym, że nie był to drybling oparty na szybkości, lecz na technice, wyczuwaniu posunięć rywala. Potrafił z pierwszej piłki z niesamowitą wręcz precyzyją podać do lepiej ustawionego partnera. Jednym takim zagraniem potrafił zmienić układ sił na boisku.

Jego świetnia gra w klubach i w reprezentacji Kazimierza Górskiego odbiła się tym, że został sklasyfikowany jako trzeci piłkarz w Europie, po takich gwiazdach jak Cruyff i Beckenbauer.. Doskonale regulował grą całej drużyny.

Przyspieszał, bądź zwalniał tempo akcji, zawsze w odpowiednim momencie. A jego "rogale" zasłynęły na całym świecie. Kazimierz Deyna potrafił się znaleźć w każdej pozycji na boisku. Dowodem może być choćby mecz z Węgrami w finale Olimpiady 1972. Deyna wystąpił wtedy jako główny egzekutor, obie bramki na wagę złota zdobył z pozycji napastnika.. Za to mecz z Anglią, w Chorzowie w 1973 roku pokazał, że Kaka świetnie grał też w defensywie. Anglicy stali jak zaczarowani jego fenomenalnymi wręcz zagraniami.

Nie ma wątpliwości, że Kazimierz Deyna był najlepszym piłkarzem w historii polskiego futbolu. Trudno jest znaleźć jego następcę...

OSIĄGNIĘCIA: Mistrz Polski 1969 i 1970, zdobywca Pucharu Polski 1973, półfinalista Pucharu Mistrzów (1970), uczestnik finałów MŚ'74 (III miejsce) i '78 (V miejsce), złoty medalista olimpijski 1972, srebrny 1976, król strzelców turnieju olimpijskiego 1972. Trzeci i szósty(2) piłkarz Europy 1974, 1972 i 1973, uznany najlepszym piłkarzem 75-lecia Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Dowiedz się więcej na temat: Kazimierz | san diego | rocznica śmierci | rocznica | Kazimierz Deyna

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje