Gole Messiego, Neymara i Rooneya kandydują do nagrody FIFA

Bramki Argentyńczyka Leo Messiego z Barcelony, Brazylijczyka Neymara z Santosu oraz Anglika Wayne'a Rooneya z Manchesteru United to najpoważniejsze kandydatury do nagrody FIFA dla najlepszego gola 2011 roku.

Na krótkiej liście nominowanych do nagrody im. Ferenca Puskasa jest dziesięć bramek.

Leo Messi został wyróżniony za trafienie w meczu Ligi Mistrzów przeciwko Arsenalowi Londyn (8 marca, Barcelona wygrała 3-1). W trzeciej minucie doliczonego czasu do pierwszej połowy, świetny Argentyńczyk wykorzystał prostopadłe podanie Andresa Iniesty i w sytuacji sam na sam z Manuelem Almunią dziubnął piłkę nad hiszpańskim bramkarzem, a zanim ta opadła na ziemię, z woleja skierował ją do pustej siatki. To było techniczne arcydzieło!

Neymar z kolei został nominowany za solową akcję w spotkaniu ligi brazylijskiej z Flamengo. Neymar sam wyprowadził akcję, rozegrał piłkę na klepkę z kolegą, by fenomenalnym zwodem minąć obrońcę i w trudnej pozycji (bramkarz wyszedł, skracając kąt) posłać piłkę to siatki.

Rooney trafił na listę wyróżnionych za gola w derbach Manchesteru w Premier League, gdy popisał się piękną przewrotką w okienko, po poraniu z prawej flanki Naniego.

Nagroda im. Ferenca Puskasa zostanie przyznana po raz trzeci. W 2009 roku trafiła w ręce Portugalczyka Cristiano Ronaldo (wówczas jeszcze z Manchesteru United), a w kolejnym otrzymał ją Turek Hamit Altintop za gola uzyskanego dla reprezentacji swojego kraju.

W kolejnej edycji plebiscytu kibicie futbolu mogą głosować poprzez stronę internetową FIFA do 5 grudnia. Ogłoszenie wyników nastąpi 9 stycznia podczas dorocznej gali, podczas której również zostanie wręczona "Złota Pika" dla najlepszego piłkarza roku.