Jerzy Dudek był gościem INTERIA.PL

Bramkarz FC Liverpool i reprezentacji Polski Jerzy Dudek był dzisiaj gościem naszego portalu. Polski golkiper odpowiadał na pytania o życiu w Wielkiej Brytanii w ramach serwisu InterEuropa.

Jerzy Dudek stanowczo namawia wszystkich Polaków do głosowanie na TAK w referendum europejskim. Prezentujemy najciekawsze pytania kierowane do polskiego ambasadora sportu w Wielkiej Brytanii i odpowiedzi, jakich udzielił.

Reklama

jeerry: Czy przyzwyczaiłeś się do życia i stylu gry na Wyspach?

Jerzy Dudek: Przyzwyczaiłem się dosyć szybko. Czasami jest to bolesne, ale jest coraz lepiej.

dawi5d: Kim dla pana jest Jerzy Engel?

Jerzy Dudek: Jest jednym z najlepszych trenerów ostatniej dekady w polskiej piłce, bo dzięki niemu awansowaliśmy do mistrzostw świata.

Fanki_z_TYCHÓW: JAK DŁUGO MASZ ZAMIAR ZOSTAĆ W FC LIVERPOOL?

Jerzy Dudek:Do końca życia i o jeden dzień dłużej.

venti_14: Czy to prawda, że miałeś przed przejściem do Liverpoolo propozycje od takich klubów, jak Barcelona i Arsenal ?

Jerzy Dudek:Też słyszałem opinie na ten temat, ciężko mi powiedzieć, na ile były to opinie prawdziwe.

Śmiechu: Jurek Manchester chce oddać Barthezza za Ronaldinho do PSG.....może miejsce między słupkami należy teraz tam do Ciebie?? Przyjąłbyś tą ofertę??

Jerzy Dudek: Niestety. Jestem bardzo zadowolony z gry w Liverpoolu. A to są najwięksi rywale i raczej nie chodzi to w rachubę, ale nigdy nie mów nigdy...

wojteksoltysik: Czy zdobycie Pucharu Ligi z liverpoolem było czymś wielkim dla pana?

Jerzy Dudek: Było bardzo wielkim przeżyciem dla mnie i po tym meczu byłem bardzo szczęśliwym człowiekiem, że po roku czasu gry w Liverpoolu mogłem podnieść do góry jakieś cenne trofeum. Chociaż drugie miejsce w lidze też nie było takie złe.

dddemmmonnn: Panie Jurku, czy czuje się Pan polskim ambasadorem w Europie?

Jerzy Dudek: Bardzo dbam o to, że by o Polsce mówiono jak najlepiej i zawsze spotykam się z życzliwymi opniami i mam nadzieję, że gra Polaka w tak wielkim jakim jest Liverpool jest doskonałym produktem reklamowym naszego kraju.

pololol: Czy jesteś za wstąpieniem Polski do Uni Europejskiej?

Jerzy Dudek: Widziałem hasła reklamowe - Jestem Europejczykiem i bardzo mi się to podoba i oczywiście jestem w pełni za przystąpieniem Polski do Unii.

SzAtAn: czy widzi się Pan w bramce Barcelony?

Jerzy Dudek: Kiedy grałem w Feyenordzie i pojawiły się pogłoski o moim ewentualnym przejściu do Barcelony to aż gęsia skórka mnie przechodziła na myśl o grze w tak wielkim klubie.

koleś: Jak myślisz były trener Boniek pomógł reprezentacji Polski czy tylko bardziej w niej namieszał?

Jerzy Dudek: Myślę, że trener Boniek, jak każdy, chciał jak najlepiej dla reprezentacji, ale w pewnym momencie chyba nie miał wsparcia z zewnątrz i zrezygnował.

Hutnik_Krakow: Czym rózni się praca bramkarza w Holandii i na Wyspach ?

Jerzy Dudek: Jak doskonale wszyscy już chyba wiedzą różni się spojrzeniem sędziów na grę bramkarzy. W Anglii nie jesteśmy w ogóle chronieni żadnymi przepisami i to bardzo utrudnia grę. Czasami wślizgi napastników na bramkarzy są tak brutale, że w przypadku takiego samego wślizgu napastnika na obrońcę czy odwrotnie zawsze kończy się to czerwoną kartką, a tymczasem tutaj gra jest puszczana.

Brixton_21: Co myślisz o grze brata w Legii czy myślicie zagrać kiedyś w jednym zespole?

Jerzy Dudek: Byłem bardzo zadowolony po tym jak Darek przeszedł do Legii, jest to wizytówka polskiej piłki w Europie, tak samo jak i Wisła w tym roku.

trufla88: CZY TO PRAWDA ŻE W ANGLI ŻYCIE JEST DUZO DROZSZE I TRUDNIEJSZ E NIZ W POLSCE?? CZY TO WINA UNI??

Jerzy Dudek: Ze względu na przelicznik na pewno jest droższe 6-cio krotnie. Unia nie ma z tym raczej nic wspólnego.

andre: Czy pamięta Pan swój największy kiks?

Jerzy Dudek: Oczywiście pamięć mam bardzo dobrą i mój nieudany mecz z MU będę pamiętał bardzo długo, aczkolwiek podstawą sukcesu jest uczenie się na błędach.

angel_of_soccer: Co sądzi Pan o Lidze angielskiej, na którym miejscu pod względem jakości footballu Europy lub Świata by Pan ją umiejscowił.?

Jerzy Dudek: Wydaje mi się, że liga angielska może nie jest najlepszą na świecie, ale na pewno najbardziej emocjonującą i efektowną. Atmosfera na stadionach! To trzeba przeżyć.

fanTychy: Czy podoba Ci się gra klubow włoskich dużo się teraz mówi, ze jest skupiona w obronie co o tym myślisz ?

Jerzy Dudek: Chyba większość z was widziała mecz półfinałowy Interu z AC. Jest bardzo dużo w tym wszystkim taktyki, wyrachowania, żeby popełnić jak najmniej błedów, dlatego te mecze nie są tak emocjonujace jak np. w lidze angielskiej. Nie ogląda się ich tak przyjemnie, ale dużo można się nauczyć.

CARLOS24!: Na angielskich stadionach jest spokój, ale czy poza stadionami np. w Liverpoolu kibice zachowuja sie podobnie?

Jerzy Dudek: Jest bardzo wielki spokój, jest to spowodowane bardzo ostrymi konsekwencjami, które zostają wyciągnięte wobec kibiców, którzy najgorliwiej się zachowują. Jest to automatycznie egzekwowane i tak jak na stadionach jak i poza nimi jest bardzo wielki spokój i kultura. Jest to wręcz niespotykane w innych krajach, żeby w jednym pubie siedzieli kibice dwóch drużyn, pili razem piwo i dopingowali swoje drużyny.

Macintosh15: Co poradziłby Pan Kamilowi Kosowskiego, który jest obecnie w podobnej sytuacji jak Pan przed dwoma laty? Jak ma postąpić i czym się kierować przy wyborze nowego, zagranicznego klubu?

Jerzy Dudek: Kamil bardzo dobrze chyba zdaje sobie z tego sprawę, że jest wartościowym graczem dla Wisły i reprezentacji. Jak tylko pomyśli, że już nic nie zdoła go zmobilizować do gry w Wiśle, to musi jak najszybciej pomyśleć o wyznaczeniu sobie nowych celów, a takim na pewno będzie wyjazd i gra w nowym klubie.

DukeMihashi: czy w Wielkiej Brytanii często można spotkać się z objawami rasizmu na boiskach?

Jerzy Dudek: Bardzo rzadko, tak samo jak kibice mają swoje regulaminy tak samo my piłkarze również wiemy co możemy robić a czego lepiej nie, żeby po prostu nie drażnić i nie prowokować kibiców.

key102: CZY SPOTKAŁ SIĘ PAN Z JAKĄKIMKOLWIEK PRZEJAWEM NIETOLERANCJI W STOSUNKU DO PAŃSKIEJ OSOBY W ANGLI?

Jerzy Dudek: Na każdym obcym stadionie jak to zwykle bywa, ale są to głównie rzeczy których doświadcza każdy piłkarz grając na wyjeździe. A poza tym raczej się nie spotkałem z jakimiś epitetami pod moim adresem poza boiskiem. Przeważnie są to bardzo sympatyczne kontakty.

bobsley1978: Powiedz coś na temat spojrzenia na Polskę na Wyspach jako nowego członka UE?

Jerzy Dudek: Wszyscy oczywiście chcą żeby Unia była jak największa i każde poszerzenie jej o bogaty w wartości kraj - a Polska takim krajem jest - ludzie reagują bardzo sympatycznie. Największy problem jest z podrózami. Nawet teraz lecąc do Anglii , mimo tego że mam wizę, są problemy z indywidualną kontrolą, pytaniami, gdzie normalnego Europejczyka to nie dotyczy. I będzie to dużym ułatwieniem jak już w UE będziemy. Chociaż czytają tytuły prasy, bądź rozmawiajac z kolegami z drużyny, opinie są ostre, ponieważ Polska zaczyna odgrywać jakąś rolę w Europie, a do tej pory staliśmy z boku przyglądając się temu... I mówi się o trzeciej sile na świecie - USA, Wielka Brytania, Polska.

Zobacz pełną relację z czata z Jerzym Dudkiem

Dowiedz się więcej na temat: pytania | spokój | kibice | Jerzy Dudek

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje