ME w podnoszeniu ciężarów: Kuczyński 6., zwycięstwo Chomiakowa w kat. 77 kg

Damian Kuczyński (Budowlani Opole) uzyskał 330 kg i zajął szóste miejsce w kategorii 77 kg w mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w stolicy Albanii Tiranie. Zwyciężył Rosjanin Dmitrij Chomiakow - 351 kg.

Drugie miejsce zajął sztangista z Mołdawii Aleksandr Spac - 346 kg (157+189), a trzecie broniący tytułu wywalczonego rok temu w tureckiej Antalyi Rumun Razwan Martin - 346 kg (156+190). Martin uzyskał taki sam wynik w dwuboju jak Spac, ale był od rywala cięższy, ważył 76,66 kg, gdy Spac 76,18.

Start Kuczyńskiego trudno jednak będzie zaliczyć do udanych, Polak miał tylko trzy udane podejścia. W rwaniu w pierwszym zaliczył 145 kg, dwa kolejne do 150 i 151 kg spalił. W podrzucie dwa razy zobaczył trzy białe lampki informujące, że sędziowie bój zaliczyli - gdy podniósł 180 kg i w trzeciej próbie 185. Pierwsze podejście do tego ciężaru, nie było udane.

Chomiakow zaprezentował wysoką formę, zaliczył w rwaniu 155, 159 i 161 kg. W podrzucie także miał trzy udane próby do 180, 185 i 190 kg. Był jedynym w stawce dziewięciu zawodników, którzy nie spalili żadnego boju.

Drugi Spac spalił jedno podejście na sześć, Martin dwa.

Pecha miał drugi po rwaniu zawodnik z Armenii Andranik Karapetjan - 160 kg. W podrzucie miał piąty rezultat - 186 kg i ostatecznie został sklasyfikowany na czwartym miejscu, choć w dwuboju miał taki sam rezultat, jak drugi i trzeci na podium. Ale był z nich najcięższy, ważył 76,92 kg.