MEJ w rugby - Anglicy zwyciężyli po raz trzeci z rzędu

Rugbiści Anglii wywalczyli po raz trzeci z rzędu tytuł mistrza Europy juniorów (U18) Elity. W finale turnieju, we Wronkach, pokonali reprezentację Irlandię 30:14 (17:14). Polacy zakończyli udział w imprezie na czwartym miejscu w Grupie A.

Anglicy przed turniejem byli wymieniani jako główny kandydat do złotego medalu. W finale nie dali większych szans Irlandczykom.

Reklama

W pojedynku o brązowy medal Walijczycy wygrali z pięciokrotni mistrzami Europy - Francuzami 31:30.

Polacy, którzy ostatnie spotkanie rozegrali w piątek, mistrzostwa zakończyli na czwartej pozycji w Grupie A, na zapleczu Elity. To nieznacznie gorzej niż przed rokiem, kiedy zajęli trzecią lokatę.

Dwie najlepsze ekipy z tej grupy - Rosja i Hiszpania - oraz dwie najsłabsze drużyny z Elity - Gruzja oraz Portugalia - zagrają jeszcze w tym roku baraż o dwa miejsca w najwyższej dywizji.

Polska po raz pierwszy była gospodarzem ME 18-latków, a mecze rozgrywane były w 10 miejscowościach Wielkopolski. Jest to najbardziej prestiżowa impreza Starego Kontynentu, bowiem najsilniejsze federacje rugby, jak Anglia, Francja, Irlandia czy Walia, nie biorą udziału w ME w żadnej innej kategorii wiekowej.

Przedstawiciel komitetu organizacyjnego turnieju Jacek Kalka przyznał, że uczestnicy wyjeżdżali z Wielkopolski bardzo zadowoleni.

"Sama organizacja imprezy, zakwaterowanie, transport czy logistyka - nie było żadnych zastrzeżeń. Byliśmy chwaleni na każdym kroku i nie była to tylko kurtuazja. A trzeba pamiętać, że gościliśmy aż 24 reprezentacje" - powiedział Kalka.

Jak dodał, dla organizatorów była to też lekcja podglądowa, jak wygląda wielki świat rugby, choć jeszcze w wydaniu juniorskim.

"Gdyby jakiś mody chłopak wszedł do szatni Anglików przed meczem, to pewnie zacząłby marzyć, by kiedyś zagrać w takiej drużynie. Każdy z zawodników miał przygotowany elegancko poskładany strój, napój, odżywki z karteczką z nazwiskiem. Szatnię przygotowuje specjalny zespół już trzy godziny przed meczem. Było widać pełen profesjonalizm, choć to tylko juniorzy. Poza tym byliśmy świadkami zachowań, które rzadko się u nas spotyka, np. Szkoci po meczu w Pobiedziskach poprosili o miotły i zawodnicy posprzątali całą swoją szatnię. U nas sytuacja trochę nie do pomyślenia" - podsumował Kalka.

wyniki:

Elita

finał: Anglia - Irlandia 30:14

o 3. miejsce: Walia - Francja 31:30

o 5. miejsce: Szkocja - Włochy 24:15

o 7. miejsce: Gruzja - Portugalia 26:3

grupa B

finał: Szwecja - Szwajcaria 37:19

o 3. miejsce: Luksemburg - Ukraina 27:14

o 5. miejsce: Serbia - Litwa 20:0

o 7. miejsce: Chorwacja - Austria 29:0

Dowiedz się więcej na temat: rugby | mistrzostwa europy | wronki

Reklama

Reklama

Reklama