Nadal i Isinbajewa mistrzami

Lider obu światowych rankingów tenisowych i mistrz olimpijski z Pekinu Hiszpan Rafael Nadal i złota medalistka tych igrzysk w skoku o tyczce i rekordzistka świata Rosjanka Jelena Isinbajewa wygrali 26. edycję plebiscytu na najlepszych sportowców Europy w 2008 roku, zorganizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Prasy Sportowej (UEPS).

23-letni Nadal w plebiscycie noszącym imię Brytyjczyka Franka Taylora, byłego prezydenta AIPS i UEPS, zgromadził 49 punktów i wyprzedził o 20 punktów portugalskiego piłkarza Cristiano Ronaldo oraz o 25 mistrza świata Formuły 1 Brytyjczyka Lewisa Hamiltona.

Reklama

Starsza od Nadala o trzy lata Jelena Isinbajewa otrzymała w plebiscycie byłego wiceprezydenta UEPS Słoweńca Evgena Berganta 74 punkty. Drugie miejsce zajęła niemiecka pływaczka Britta Steffen, zdobywczyni dwóch złotych medali pekińskich igrzysk w wyścigach na 50 i 100 metrów stylem dowolnym - 17 punktów, a trzecie triumfatorka olimpijskiego konkursu w skoku wzwyż Belgijka Tia Hellebaut - 16.

Isinbajewa wygrała plebiscyt UEPS po raz drugi, poprzednio triumfowała w 2005 roku. Ostatnie pięć plebiscytów wśród mężczyzn zdominowali tenisiści, zwycięzcą w latach 2004-2007 był Szwajcar Roger Federer.

UEPS, do którego należą dziennikarze z 48 krajów, jest największą sekcją kontynentalną Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS) zrzeszającego 144 kraje.

Czołówki 26-plebiscytu UEPS 2008:

mężczyźni - Frank Taylor Trophy

1. Rafael Nadal (Hiszpania, tenis) - 49 punktów

2. Cristiano Ronaldo (Portugalia, piłka nożna) 29

3. Lewis Hamilton (W.Brytania, Formuła 1) 24

4. Alain Bernard (Francja, pływanie) 15

5. Sebastien Loeb (Francja, rajdy samochodowe) 7

kobiety - Evgen Bergant Trophy

1. Jelena Isinbajewa (Rosja, lekkoatletyka) 74 punktów

2. Britta Steffen (Niemcy, pływanie) 17

3. Tia Hellebaut (Belgia, lekkoatletyka) 16

4. Rebecca Adlington (W.Brytania, pływanie) 15

6. Jelena Janković (Serbia, tenis) 11

Dotychczasowi triumfatorzy plebiscytu UEPS

mężczyźni - Frank Taylor Trophy

2008 Rafael Nadal (Hiszpania) tenis

2007 Roger Federer (Szwajcaria) tenis

2006 Roger Federer (Szwajcaria) tenis

2005 Roger Federer (Szwajcaria) tenis

2004 Roger Federer (Szwajcaria) tenis

2003 Michael Schumacher (Niemcy) Formuła 1

2002 Michael Schumacher (Niemcy) Formuła 1

2001 Michael Schumacher (Niemcy) Formuła 1

2000 Pieter van Hoogenband (Holandia) pływanie

1999 Tomas Dvorak (Czechy) lekkoatletyka

1998 Bjoern Daehlie (Norwegia narciarstwo klasyczne

1997 Wilson Kipketer (Dania) lekkoatletyk

1996 Aleksander Popow (Rosja) pływanie

1995 Jonathan Edwards (W.Brytania) lekkoatletyka

1994 Michael Schumacher (Niemcy) Formuła 1

1993 Linford Christie (W.Brytania) lekkoatletyka

1992 Witalij Szczerbo (Wspólnota Niepodległych Państw) gimnastyka sportowa

1991 Siergiej Bubka (ZSRR) lekkoatletyka

1990 Lothar Matthaeus (Niemcy) piłka nożna

1989 Boris Becker (Niemcy) tenis

1988 Siergiej Bubka (ZSRR) lekkoatletyka

1987 Stephen Roche (Irlandia) kolarstwo

1986 Boris Becker (Niemcy) tenis

1985 Siergiej Bubka (ZSRR) lekkoatletyka

1984 Michel Platini (Francja) piłka nożna

1983 Michael Gross (Niemcy) pływanie

Kobiety - Evgen Bergant Trophy

2008 Jelena Isinbajewa (Rosja) lekkoatletyka

2007 Justine Henin (Belgia) tenis

2006 Justine Henin-Hardenne (Belgia) tenis

2005 Jelena Isinbajewa (Rosja) lekkoatletyka

2004 Kelly Holmes (W.Brytania) lekkoatletyka

2003 Justine Henin-Hardenne (Belgia) tenis

2002 Justine Henin-Hardenne (Belgia) tenis

2001 Swietłana Chorkina (Rosja) gimnastyka sportowa

2000 Inge de Bruijn (Holandia) pływanie

1999 Gabriela Szabo (Rumania) lekkoatletyka

1998 Larissa Łazutina (Rosja) narciarstwo klasyczne

1997 Martina Hingis (Szwajcaria) tenis

1996 Swietłana Mastierkowa (Rosja) lekkoatletyka

1995 Steffi Graf (Niemcy) tenis

1994 Manuela Di Centa (Włochy) narciarstwo klasyczne

1993 Franziska van Almsick (Niemcy) pływanie

1992 Krisztina Egerszegi (Węgry) pływanie

1991 Monica Seles (Jugosławia) tenis

1990 Katrin Krabbe (Niemcy) lekkoatletyka

1989 Steffi Graf (Niemcy) tenis

1988 Kristin Otto (NRD) pływanie

1987 Steffi Graf (Niemcy) tenis

1986 Heike Drechsler (NRD) lekkoatletyka

1985 Marita Koch (NRD) lekkoatletyka

1984 Marja-Liisa Kirvesniemi (Finlandia) narciarstwo klasyczne

1983 Jarmila Kratochvilova (Czechosłowacja) lekkoatletyka

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje