Fenomenalny występ Kowalczyk!

Justyna Kowalczyk po raz pierwszy w karierze i jako pierwsza Polka wygrała zawody Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym! Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Turynie pobiegła fenomenalnie podczas zawodów w estońskim Otepaa na dystansie 10 km techniką klasyczną.

Kowalczyk od początku spisywała się znakomicie. Już na pierwszym pomiarze czasu Kowalczyk osiągnęła najlepszy rezultat i z każdym kilometrem powiększała przewagę nad znakomitymi rywalkami.

Kowalczyk wyprzedziła na mecie rewelacyjną w tym sezonie liderkę klasyfikacji generalnej PŚ Finkę Virpi Kuitunen o 7.8 s.

Na trzecim miejscu uplasowała się reprezentantka Ukrainy Walentina Szewczenko, która straciła do Polki 14.5 s.

Trasa w Otepaa należy do ulubionych polskiej biegaczki, przed rokiem była tam trzecia. Kowalczyk sprawiła sobie w sobotę miły, aczkolwiek nieco spóźniony prezent na 24. urodziny (obchodziła je 23 stycznia).

Na Uniwersjadzie w Turynie Kowalczyk zdobyła trzy złote medale, ale rywalizowała z zawodniczkami dużo słabszymi. Sukces w Estonii ma o wiele większy wymiar. W Otepaa z czołówki światowej zabrakło jedynie Czeszki Kateriny Neumannovej. Zwycięstwo w Estonii jest dobrym prognostykiem przez zbliżającymi się mistrzostwami świata w Sapporo.