Patryk Jakieła znów ze złotem. Podsumowanie MŚ INAS

Trzy medale, w tym jeden złoty oraz dwa srebrne to dorobek reprezentantów Polski w zakończonych w niedzielę w Zakopanem mistrzostwach świata INAS w narciarstwie biegowym i zjazdowym. Najcenniejszy krążek wywalczył Patryk Jakieła, który triumfował w biegu na dystansie 15 km techniką klasyczną.

W mistrzostwach świata INAS wystąpiło 60 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z dziewięciu krajów. Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach biegowych i zjazdowych. Zawody odbywały się pod patronatem Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, który należy do Światowej Federacji INAS.

- Polska jest aktywnym członkiem federacji INAS i odbywa się u nas wiele imprez. Po raz trzeci organizowane są mistrzostwa świata w narciarstwie. Organizacja INAS zajmuje się sportem osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wszyscy sportowcy, którzy spełniają warunki klasyfikacji niepełnosprawności intelektualnej mają prawo startować w zawodach - mówił Łukasz Głasek, trener i koordynator zawodów.

Pierwszego dnia polscy kibice mieli powody do radości, bo Patryk Jakieła zdobył srebrny medal w biegu techniką dowolną na 10 km. Miejsca na podium uzupełnili Rosjanie zwycięzca Iwan Wolegiow oraz Aleksandr Sorokin. Męska sztafeta w składzie: Michał Krzanowski, Jerzy Krzanowski i Jakieła nie obroniła tytułu mistrzowskiego sprzed roku i zajęła drugie miejsce. Najszybsi w sztafecie 3x2,5 km byli Rosjanie. Brązowe medale wywalczyli Francuzi.

Trzeci krążek na mistrzostwach świata Patryk Jakieła zdobył ostatniego dnia, gdy nie znalazł pogromcy w biegu na 15 km techniką klasyczną. Tym samym, Polak obronił tytuł mistrza wywalczony przed rokiem. Drugi na mecie był Estończyk Hans Teearu, a trzeci Rosjanin Aleksandr Czarusznikow.

"Biało-Czerwoni" udział w mistrzostwach świata zakończyli z trzema medalami (złoty oraz dwa srebrne).