​Hokejowe MŚ. Zwycięstwa Finów i Łotyszy

Finlandia pokonała w Ostrawie Słowację 3-0 w meczu kończącym piątą serię gier w grupa B hokejowych MŚ elity. To już czwarty mecz z rzędu Finów bez utraty gola, czego w powojennej historii MŚ nie dokonał przed nimi żaden zespół! W grupie A Austriacy przegrali z Łotwą 1-2 po dogrywce.

Zwycięstwo ze Słowakami ma dla Finów duże znaczenie w kontekście walki o miejsce w ćwierćfinale.

Tym razem trener Finów Kari Salonen niespodziewanie wystawił między słupkami Juusego Sarosa a nie Pekkę Rinnego. Młody bramkarz nie zawiódł i obronił każdy z 22 celnych strzałów rywali.

Stawka meczu była wysoka dla obu zespołów i obaj bramkarze długo zachowywali czyste konta. W drugiej tercji Słowacy zmarnowali 25-sekundowy okres gry w podwójnej przewadze. Co więcej, w całej drugiej części oddali jedynie dwa strzały!

Finowie objęli prowadzenie w 51. minucie, gdy Joonas Donskoi zmienił lot krążka po strzale Esy Lindella. Pięć minut później Juhamatti Aaltonen dostał podanie zza bramki i nie dał szans Janowi Laco. Słowacy wycofali bramkarza, ale zamiast zdobyć kontaktowego gola, stracili trzecią bramkę.

W Pradze Austriacy od początku mocno przycisnęli i objęli prowadzenie w 17. minucie. Łotysze grali słabo, ale w 33. minucie Lauris Darzins wyrównał dobijając krążek w zamieszaniu podbramkowym. Zdobyty gol dodał Łotyszom wiary we własne siły i zaczęli odważniej atakować.

Rozstrzygnięcie zapadło dopiero w dogrywce. W 33. sekundzie Kaspars Daugavins ładnym strzałem z nadgarstka pokonał austriackiego bramkarza i dał swojemu zespołowi dwa punkty, niezwykle cenne w walce o uniknięcie degradacji.

Wyniki:

Grupa A (Praga)

Austria - Łotwa 1-2 po dogrywce (1-0, 0-1, 0-0; 0-1)

Bramki: dla Łotwy - Lauris Darzins (33), Kaspars Daugavins (61); dla Austrii - Brian Lebler (17).

Kary: Łotwa - 16; Austria - 2 minuty.