Hokejowe MŚ: Zwycięstwa Szwedów i Finów

Nie było niespodzianek w wieczornych czwartkowych meczach hokejowych mistrzostw świata w Mińsku. Zwycięstwa odnieśli Szwedzi i Finowie. "Trzy Korony" pokonały Francję 2-1, a Finlandia wygrała z Białorusią 2-0. Po dwóch porażkach na początku mistrzostw, Finowie odnieśli drugie zwycięstwo i potwierdzili, że nie rezygnują z walki o ćwierćfinał.

Pierwsza tercja wyrównana (9-9 w strzałach) i bez goli. Faworyzowani Szwedzi objęli prowadzenie dopiero w 36. minucie, gdy Joel Lindqvist stojąc tyłem do bramki podbił krążek i zaskoczył francuskiego bramkarza. 17 sekund później niepilnowany Oscar Moller podwyższył na 2-0.

Kontaktowego gola dla Francuzów strzelił Stephane da Costa, który przejął krążek, wjechał w tercję rywali i popisowo wymanewrował bramkarza.

W ostatniej minucie trener Francuzów wycofał bramkarza i "Trójkolorowi" atakowali w sześciu. Tuż przed końcem znakomitą okazję zmarnował jednak Damien Fleury.

W wieczornym meczu grupy B Finowie pokonali Białoruś 2-0. Po wyrównanym początku stopniowo opanowywali sytuację na lodzie. W 17. minucie Petri Kontiola popisał się fantastycznym rajdem i strzałem, który zaskoczył białoruskiego bramkarza.

Gospodarze turnieju nie dawali za wygraną i ambitnie walczyli do końca, ale nie udało się im pokonać świetnie dysponowanego Pekki Rinne. Gdy w końcówce meczu wycofali bramkarza i atakowali w sześciu, Finowie przejęli krążek i Petri Kontiola przypieczętował ich zwycięstwo posyłając gumę do pustej bramki.

Grupa A

Szwecja - Francja 2-1 (0-0, 2-0, 0-1)

Bramki: dla Szwecji - Joel Lundqvist (36), Oscar Moeller (36); dla Francji - Stephane Da Costa (45).

Kary: Szwecja - 8, Francja - 20 min.

Strzały: 34-18.