Młode hokejowe Orły najlepsze we Francji!

Nieoficjalna reprezentacja Polski do lat 13, pod wodzą Jacka Szopińskiego, wygrała silnie obsadzony hokejowy turniej we Francji, w finale pokonując młodych Czechów!

- Ten wynik naszej młodzieży naprawdę cieszy, bo w turnieju uczestniczyły same mocne kluby z Francji, na czele z Rouen, Amiens czy Angers, a także oparty na graczach Hradec Kralove i okolicznych klubów zespół czeski. Zresztą z Czechami graliśmy w finale, jeszcze siedem sekund przed końcem prowadziliśmy, ale po naszym faulu sędzia podyktował karnego, Czesi go wykorzystali i doszło do dogrywki, wygraliśmy po karnych - opowiada Interii Jacek Szopiński.

Reklama

Trzon reprezentacji Polski U-13 stworzyli hokeiści MKS-u Podhala Nowy Targ, Tyskich Lwów, Orlika Opole, byli też przedstawiciele JKH GKS Jastrzębie-Zdrój, Stoczniowca Gdańsk i ŁKS-u Łódź.

- Gdyby z tymi chłopcami cały czas pracować w ten sposób, dać im możliwość mocnego treningu w tym gronie, uzupełnić jeszcze kilkoma zawodnikami, stworzyć wspólny program, to doczekalibyśmy się za kilka lat poważnych hokeistów, którzy wzmocniliby ligę, a w dalszej kolejności reprezentacją kraju - uważa Szopiński.

- Chodzi o to, że międzynarodowe kontakty na wysokim poziomie muszą być stale utrzymywane i to do końca wieku juniora - podkreśla trener.

- Problem w tym, że u nas w młodym wieku jest jako tako, bo rodzice wykładają niemałe środki na swe pociechy, a później, gdy stają się starsi, okazuje się, że kluby nie mają pieniędzy na młodzież, związek też ich nie ma. I zamiast grać w juniorach jak najwięcej podobnych meczów i z mocnymi rywalami, gramy coraz mniej - tłumaczy pan Jacek.

- Później wszyscy się dziwią, że do wieku 15 lat rywalizujemy na równi z czołowymi ekipami w Europie, ale w wieku 17-18 lat następuje ich odjazd. Tak to wygląda w Polsce. Nie ma dobrego systemu rozgrywek juniorskich, idzie to siłą rozpędu - kręci głową Szopiński.

- Coś próbuje robić okręg śląski, coś małopolski, toruński, coś pomorski, ale wszystko trzyma się tylko na barkach rodziców. Tak nie rozwiniemy polskiego hokeja - stawia sprawę otwarcie.

Problem w tym, że udział w tym jakże wartościowym turnieju odbył się tylko i wyłącznie kosztem rodziców młodych hokeistów.

Polska U-13 na turnieju we Francji:

Polska - HC Nantes 9-1

Bramki dla Polski:

Sosnowski - Pachut,

Stanek - Bochnak,

Kapica - Stanek,

Pachut - Sosnowski

Pachut - Sosnowski

Sosnowski - Pachut

Stanek - Kapica

Garsztka.

Polska - Amiens 6-1

Bramki dla Polski:

Pachut - Sosnowski,

Kapica - Stanek,

Bochnak - Stanek - Kapica,

Sosnowski - Hanusiak,

Hornik - Drożdż,

Suchanowski - Żurawski,Polska - HC Rouen 1-1

Bramka dla Polski:

Sosnowski - Hanusiak - Pachut.

 

Półfinał:

Polska - HC Angers 3-1

Bramka dla Polski:

Sosnowski - Hanusiak,

Kapica - Stanek

Sosnowski.

 

Finał:

Polska - Team Czech Young Talent 4-3 po karnych

Bramki dla Polski:

Drożdż

Bochnak - Kapica,

Garsztka - Żurawski,

Garsztka (decydujący karny).

 

Polska 2002:

Szymon Klimowski (Podhale) - Bartłomiej Caputa (Orlik Opole), Filip Garsztka (JKH GKS Jastrzębie), Jakub Żurawski (ŁKS), Adam Wytrykus (Tyskie Lwy), Oliwier Kasperek (Tyskie Lwy), Fabian Kapica (Podhale), Wiktor Bochnak (Podhale), Niko Stanek (Podhale), Krystian Sosnowski (Tyskie Lwy), Remigiusz Hanusiak (Tyskie Lwy), Patryk Pachut (Tyskie Lwy), Julian Drożdż (Orlik Opole), Aleksander Suchanowski (Stoczniowiec Gdańsk), Marcin Hornik (Orlik).

Trener: Jacek Szopiński

 

Tabela końcowa:

1.       Polska 2002

2.       Czech Talent

3.       Rouen 1

4.       Angers

5.       Amiens

6.       Nantes

7.       Viry

Rouen 2

Dowiedz się więcej na temat: Jacek Szopiński | hokejowa reprezentacja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje