Mateusz Polaczyk mistrzem Europy w slalomie kajakowym

Mateusz Polaczyk zdobył złoty, a Dariusz Popiela srebrny medal mistrzostw Europy w kajakarstwie górskim w slalomie kajakowym w słoweńskiej miejscowości Tacen. Nigdy wcześniej reprezentant Polski nie stanął na najwyższym stopniu podium ME w tej konkurencji.

Polaczyk uzyskał czas 83,06 sekundy, a Popiela stracił do niego 0,57 sek. Trzecie miejsce zajął  brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro - Czech Jiří Prskavec (strata 0,97 sek.).

Reklama

Pochodzący z Limanowej 29-letni Polaczyk to dwukrotny wicemistrz świata (2011, 2015). W igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku zajął czwarte miejsce. Przed rokiem w Rio de Janeiro nie startował - w krajowych eliminacjach przegrał z Maciejem Okręglakiem.

- Ogromnie się cieszymy. Ten sukces podbuduje Mateusza po ubiegłorocznym niepowodzeniu. Potrzebujemy takich rozbójników z Pienin - powiedział prezes PZKaj. Tadeusz Wróblewski.

Okręglak nie awansował w Tacenie do ścisłego finału, kończąc rywalizację na 30. miejscu.

Kierownik ekipy Bogusław Popiela, ojciec i zarazem trener Dariusza, podkreślił, że wynik ze Słowenii przejdzie do historii polskiego kajakarstwa górskiego.

- Nigdy wcześniej nie mieliśmy nie tylko złotego, ale w ogóle żadnego medalu mistrzostw Europy w tej królewskiej konkurencji, a nasz kontynent rządzi w K1. Rzadko zdarzały się dublety. Po dwa medale zdobywali Francuzi, Niemcy, Czesi. Dziś my dołączyliśmy do tego ekskluzywnego grona, startując w bardzo silnej stawce, w której nie zabrakło żadnego liczącego się zawodnika. Poziom rywalizacji był niebywale wysoki - ocenił.

Bogusław Popiela zaznaczył, że duży wkład w sukces wnieśli profesorowie Jerzy Żołądź, fizjolog, oraz Jan Blecharz, psycholog, którzy w przeszłości współpracowali z Adamem Małyszem.

Bracia Filip i Andrzej Brzezińscy (obaj AZS AWF Kraków) wywalczyli srebrny medal mistrzostw Europy w slalomie C2. Na najwyższym stopniu podium stanęli Francuzi Pierre Picco i Hugo Biso.

Marcin Pochwała i Piotr Szczepański (obaj KKK Kraków), piąta osada igrzysk w Rio de Janeiro, uplasowali się na czwartej pozycji, a Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak (obaj AZS AWF Kraków) zajęli szóste miejsce.

Po trzech dniach mistrzostw dorobek polskiej ekipy to pięć medali - dzień wcześniej w rywalizacji drużynowej srebro wywalczyli kanadyjkarze w konkurencji C2, zaś brązowy - kajakarze.

W niedzielę, ostatnim dniu mistrzostw, w półfinale slalomu K1 kobiet wystartuje ubiegłoroczna mistrzyni Europy i świata juniorek Klaudia Zwolińska.

Wyniki:

   K1 mężczyzn

1. Mateusz Polaczyk (Polska)           83,06

2. Dariusz Popiela (Polska)            83,63

3. Jiří Prskavec (Czechy)              84,03

...

30. Maciej Okręglak (Polska) - odpadł w półfinale

   C1 kobiet

1. Kimberley Woods (Wielka Brytania)  110,31

2. Tereza Fišerová (Czechy)           112,90

3. Nadine Weratschnig (Austria)       116,19

   C2

1. Pierre Picco, Hugo Biso (Francja)              98,22

2. Filip Brzeziński, Andrzej Brzeziński (Polska)  99,09

3. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (Czechy)           99,20

4. Marcin Pochwała, Piotr Szczepański (Polska)    99,68

...

6. Michał Wiercioch, Grzegorz Majerczak (Polska) 100,85

Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Polaczyk | Dariusz Popiela

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje