MŚ w szermierce: triumf Volpi we florecie i Borela w szpadzie

Włoszka Alice Volpi we florecie oraz Francuz Yannick Borel w szpadzie zdobyli w chińskim Wuxi złote medale szermierczych mistrzostw świata. Najlepsi z Polaków - 14. Hanna Łyczbińska i 21. Radosław Zawrotniak.

26-letnia Volpi, do tej pory druga w światowym rankingu, w ostatnich dwóch latach nie schodzi z podium najważniejszych imprez. Przed rokiem była trzecia w mistrzostwach Europy i druga w czempionacie globu, a w sezonie do drugiego brązu z ME dołożyła złoto najważniejszej imprezy.

W finale pokonała Ysaorę Thibus 15:12. Z Francuzką są rówieśniczkami i ich poniedziałkowy pojedynek był już 13. od czasów juniorskich. Włoszka poprawiła bilans na 9-4.

Thibus po raz drugi z rzędu stanęła na podium MŚ, przed rokiem w Lipsku była trzecia. Teraz niespodziankę sprawiła w ćwierćfinale, eliminując (15:14) broniącą tytułu liderkę światowego rankingu Innę Derigłazową. 28-letnia Rosjanka w zasadzie od igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, w których zdobyła złoto, dominowała na światowych planszach. Szczególnie udany był ten sezon - przed MŚ wygrała sześć z ośmiu zawodów, w których wystartowała, triumfując m.in. w mistrzostwach Europy.

Brąz dla Tunezyjki Ines Boubakri oraz Włoszki Arianny Errigo, która zdobyła już siódmy indywidualny medal MŚ.

W rywalizacji szpadzistów Borel - trzykrotny z rzędu mistrz Starego Kontynentu (2016-18) - po raz pierwszy awansował do strefy medalowej MŚ i od razu wygrał. W decydującym pojedynku pokonał mistrz olimpijskiego z Londynu Rubena Limardo Gascona 15:4.

Niespełna 33-letniego Wenezuelczyka, który kilka lat temu mieszkał i trenował w Polsce, sporo kosztowało dojście do finału. W ćwierćfinale w walce triumfatorów dwóch ostatnich igrzysk wygrał z najlepszym w Rio Koreańczykiem Sangyoung Parkiem 13:10, a w półfinale okazał się lepszy od otwierającego listę światową Ukraińca Bogdana Nikiszyna (7:4). Po srebro MŚ sięgnął po pięcioletniej przerwie.

W turnieju nie obyło się bez niespodzianek. W 1/16 finału odpadł m.in. broniący tytułu Włoch Paolo Pizzo, a już pierwszą walkę przegrał dwukrotny mistrz świata i tegoroczny wicemistrz Europy Estończyk Nikolai Novosjolov.

We wtorek - ostatnim dniu zmagań indywidualnych - o medale powalczą cztery polskie szablistki i trzech florecistów.