Przemysław Miarczyński wicemistrzem świata!

Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zdobył w hiszpańskim Santander srebrny medal żeglarskich mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X. Czwarte miejsce zajął Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), a siódme wśród kobiet Zofia Klepacka (YKP Warszawa).


Reklama

Regaty, w których startowało 98 zawodników, wygrał wicemistrz olimpijski pekińskich igrzysk, tegoroczny wicemistrz Europy Francuz Julien Bontemps. Jego rodak Thomas Goyard wywalczył brązowy medal.

Srebro Miarczyńskiego to jedyne trofeum polskiej ekipy w tych mistrzostwach. Mimo że rywalizacja zakończy się w niedzielę, w pozostałych klasach "Biało-czerwoni" nie mają już szans, by stanąć na podium.

Po deskarzach na wodnej, zafalowanej "scenie", usytuowanej przed trybunami amfiteatru, setki widzów śledziło zmagania dziesięciu najlepszych windsurferek. Największą radość mieli francuscy kibice. Jeszcze nie ochłonęli po sukcesie Bontempsa, gdy ponownie zagrano Marsyliankę. Na najwyższym stopniu podium stanęła Charline Picon, mająca w dorobku dwa brązowe medale MŚ (2009 i 2010) oraz trzy ME (złote w 2013 i 2014, srebro w 2008).

Po czterech zakończonych już konkurencjach, Polska uzyskała trzy kwalifikacje do igrzysk w Rio de Janeiro - w czwartek w klasie Laser, a w piątek w RS:X mężczyzn i kobiet.

Tego dnia potwierdziła się niepisana zasada sportowej rywalizacji, że z szans medalowych zazwyczaj realizuje się połowa. Przed finałowym wyścigiem Myszka plasował się na drugiej, a Miarczyński na trzeciej pozycji.

Decydująca rozgrywka miała dwa oblicza - wodne i papierkowe. Jako pierwszy metę minął Goyard, drugi był Grek Byron Kokkalanis, za nim trzech Francuzów, szósty był Miarczyński i dziesiąty Myszka.

Potem okazało się, że Grek, dwóch Francuzów i Myszka mieli falstart, ale wyczuł go tylko Polak i od razu wymierzył sobie karę, robiąc przepisowe "kółko". Natomiast pozostali dowiedzieli się o tym na brzegu i... otrzymali po 22 punkty, co zepchnęło ich na dalsze lokaty.

Po weryfikacji Miarczyński został sklasyfikowany na trzecim miejscu, a Myszka na siódmym. W ogólnym bilansie dało im - odpowiednio - drugą i czwartą pozycję. Jednak obaj dostali karę dwóch punktów za spóźnienie na kontrolę sprzętu. O ile Miarczyńskiemu nie wyrządziła ona krzywdy, to Myszkę pozbawiła brązowego medalu.

"To już jest wyjątkowo aptekarska dokładność. Spóźnienie było niewielkie, może kilkuminutowe, pierwotnie nawet nie zauważone przez komisję. Ale "zakablowali" rywale. My nie musieliśmy iść ze sprzętem do kontroli, mógł go donieść ktokolwiek. Umówiliśmy się z trenerami, że oni się tym zajmą. No i donieśli te parę minut po wyznaczonym czasie. Nigdy z tym problemu nie było. Cóż, szkoda" - powiedział Miarczyński.

W następnym finale, z udziałem dziesięciu najlepszych zawodniczek po wcześniejszych jedenastu wyścigach, Klepacka uplasowała się na trzeciej pozycji, dzięki czemu awansowała z dziesiątej, jaką zajmowała przed piątkowym startem, na siódmą.

"Chciałabym otworzyć na podium butelkę szampana, lecz nie można mieć wszystkiego. Po urodzeniu w ubiegłym roku córeczki, wróciłam do sportu. I to chyba całkiem udanie, bo w lipcu zdobyłam brązowy medal mistrzostw Europy, teraz jestem siódma. To szczęśliwa dla mnie cyfra, którą już dawno temu wytatuowałam sobie na żebrze" - mówiła Klepacka, dodając: "Byłby dzisiaj super dzień, gdyby jeszcze Piotrek stanął na podium. Bardzo mi go żal".

Medaliści żeglarskich mistrzostw świata w hiszpańskim Santander i miejsca Polaków:

RS:X mężczyzn (startowało 98 zawodników)

1. Julien Bontemps (Francja)

2. Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

3. Thomas Goyard (Francja)

4. Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk)

...

14. Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

40. Paweł Nowacki (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

41. Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

Polska uzyskała kwalifikację olimpijską.

RS:X kobiet (startowały 62 zawodniczki)

1. Charline Picon (Francja)

2. Marina Alabau (Hiszpania)

3. Maayan Davidovich (Izrael)

...

7. Zofia Klepacka (YKP Warszawa)

13. Hanna Zembrzuska (PM Szczecin)

16. Kamila Smektała (YKP Warszawa)

17. Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

32. Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

Polska uzyskała kwalifikację olimpijską.

Liderzy i miejsca polskich żeglarzy po dotychczasowych wyścigach w pozostałych klasach:

49er FX - po dziewięciu (55 załóg)

1. Ida Marie Baad Nielsen, Marie Thusgaard Olsen (Dania)

...

45. Ewa Bartosiewicz, Marta Jackowska (AZS Uniwersytet Warszawski)

470 kobiet - po dziesięciu (54 załogi)

1. Lara Vadlau, Jolanta Ogar (Austria)

...

17. Agnieszka Skrzypulec, Natalia Wójcik (Sejk Pogoń Szczecin)

Finn - po ośmiu (78 zawodników)

1. Giles Scott (W.Brytania)

...

33. Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski)

44. Miłosz Wojewski (Sejk Pogoń Szczecin)

56. Michał Jodłowski (FIR Warszawa)

68. Mikołaj Lahn (ChKŻ Chojnice)

49er - po jedenastu (80 załóg)

1. Peter Burling, Blair Tuke (Nowa Zelandia)

...

18. Łukasz Przybytek, Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk)

29. Tomasz Januszewski, Jacek Nowak (AZS Olsztyn)

45. Przemysław Filipowicz, Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk)

Dowiedz się więcej na temat: Przemysław Miarczyński

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje