PŚ w biegach: Urodzinowy pojedynek Kowalczyk z Bjoergen

​W sobotę, w dniu swoich 30. urodzin Justyna Kowalczyk wystartuje w La Clusaz w biegu ze startu wspólnego na 10 km techniką klasyczną. We Francji do rywalizacji w Pucharze Świata wróci Norweżka Marit Bjoergen, która pod koniec grudnia miała problemy z sercem.

Bjoergen doskonale rozpoczęła sezon, zwyciężając w czterech pierwszych biegach. Później zgodnie z planem nie brała udziału w zawodach w Kanadzie, tylko przygotowywała się w Alpach do Tour de Ski. Utytułowanej Norweżce bardzo zależało na pierwszym zwycięstwie w tym prestiżowym cyklu.

Reklama

Plany pokrzyżowały jej jednak problemy zdrowotne. Podczas treningu 22 grudnia miała nieregularny puls i trafiła do szpitala na obserwację. Kompleksowe badania niczego nie wykazały, ale profilaktycznie wycofano ją z TdS. Nie wystartowała także w sobotę w Libercu.

Kowalczyk natomiast zgodnie z przewidywaniami początek sezonu miała słaby. Na inaugurację w szwedzkim Gaellivare zajęła 27. miejsce. Forma podopiecznej Aleksandra Wierietielnego rosła jednak z tygodnia na tydzień.

13 grudnia w Canmore w biegu ze startu wspólnego na 10 km techniką klasyczną odniosła pewne zwycięstwo. Powtórzyła ten wyczyn trzy dni później w tym samym miejscu, ale w biegu łączonym, a następnie bez większych kłopotów po raz czwarty z rzędu wygrała Tour de Ski.

Pojedynek ramię w ramię z Bjoergen elektryzuje wielu kibiców. W sztabie Polki panuje jednak spokój.

- Nie interesuje nas co robią rywalki, nawet Bjoergen. Nie ma dla nas znaczenia czy startują, trenują, czy może odpoczywają. Dla nas najważniejsze są mistrzostwa świata i to na nich się koncentrujemy. Po prostu robimy swoje - powiedział Wierietielny.

Kowalczyk pewnie zmierza po czwartą Kryształową Kulę. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata ma już 450 punktów przewagi nad drugą Norweżką Therese Johaug. Bjoergen jest dopiero ósma i traci aż 852 pkt.

Czołówka klasyfikacji generalnej PŚ (po 16 z 29 biegów):

 1. Justyna Kowalczyk (Polska)         1302 pkt

 2. Therese Johaug (Norwegia)           852

 3. Kikkan Randall (USA)                774

 4. Kristin Stoermer Steira (Norwegia)  702

 5. Anne Kylloenen (Finlandia)          619

 6. Heidi Weng (Norwegia)               575

Program zawodów PŚ w biegach narciarskich w La Clusaz:

kobiety:

sobota - bieg ze startu wspólnego na 10 km techniką klasyczną (godz. 11.15)

niedziela - sztafeta 4x5 km (15.45) 

mężczyźni:

sobota - bieg ze startu wspólnego na 15 km techniką klasyczną (14.30)

niedziela - sztafeta 4x7,5 km (12.00)

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje