Criterium du Dauphine: Fabio Aru wygrał trzeci etap

Włoch Fabio Aru z grupy Astana wygrał trzeci etap Criterium du Dauphine, o długości 187,5 kilometra z Boen-sur-Lignon do Tournon-sur-Rhône, po samotnej ucieczce w końcówce. Liderem pozostał Hiszpan Alberto Contador (Tinkoff).

Peleton ścigał Aru do ostatnich metrów, ale grupie zabrakło dwóch sekund, żeby doścignąć samotnego kolarza. Włoch uciekał samotnie 12 ostatnich kilometrów.

Jako pierwszy z peletonu linię mety przekroczył Alexander Kristoff (Katiusza), a trzecie miejsce zajął inny Włoch Niccolo Bonifazio (Trek-Segafredo).

Najlepszy z Polaków na trzecim etapie, Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), przyjechał w peletonie i był 48.

Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18) przyjechał na 114. miejscu ze stratą siedmiu minut, a Michał Kwiatkowski ukończył dopiero na 136. pozycji, tracąc 8.34 min do zwycięzcy.

W klasyfikacji generalnej Contador nadal ma sześć sekund przewagi nad Australijczykiem Richiem Portem (BMC). Trzeci jest Brytyjczyk Chris Froome (Sky) - 13 s straty.

Tradycyjny, tygodniowy wyścig w Alpach dla części zawodników jest generalnym sprawdzianem formy przed lipcowym Tour de France, tym bardziej, że ostatni etap z Le-Pont-de-Claix do stacji narciarskiej Super Devoluy o długości 151 km pokrywa się z trasą jednego z etapów "Wielkiej Pętli".

Wyścig zakończy się w niedzielę 12 czerwca.