Giro d'Italia: Rosjanin Zakarin wygrał 11. etap, upadek Urana

Rosjanin Ilnur Zakarin (Katiusza) wygrał liczący 153 kilometry 11. etap kolarskiego wyścigu Giro d'Italia ze startem w Forli i metą na torze wyścigowym Imola.

Na drugim miejscu finiszował Kolumbijczyk Carlos Betancur (AG2R), a na trzecim Włoch Franco Pellizotti (Androni Giocattoli) - obaj stracili 53 sekundy do zwycięzcy. To już czwarty etap z rzędu, w którym zwyciężają kolarze będący w ucieczce.

Najlepszy z Polaków Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) zajął ósme miejsce ze stratą 58 sekund do Zakarina.

W klasyfikacji generalnej prowadzi nadal Hiszpan Alberto Contador (Tinkoff-Saxo), który o trzy sekundy wyprzedza Włocha Fabio Aru (Astana) i o 46 sekund swojego rodaka Mikela Landę (Astana).

Chwile grozy przeżył szósty w klasyfikacji generalnej Rigoberto Uran (Etixx-Quick Step). Kolumbijczyk upadł 15 kilometrów przed metą na zakręcie, rozdzierając koszulkę na ramieniu. Szybko jednak wsiadł z powrotem na rower i z pomocą swoich kolegów z drużyny po kilku kilometrach zdołał doścignąć peleton.

Przez większą część deszczowego etapu ton rywalizacji nadawała grupka uciekinierów, w której był późniejszy triumfator - Zakarin, a także Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice). Na trudnej technicznie, śliskiej trasie peleton nie podejmował zbytniego ryzyka i topniejąca ucieczka utrzymywała niewielką przewagę.

Kilkanaście kilometrów przed metą, kiedy rozpoczynał się podjazd na ostatnią premię górską zaatakował z czołówki Zakarin i samotnie pomknął do mety. 25-letni zawodnik Katiuszy, zwycięzca tegorocznego Tour de Romandie, mistrz Rosji na czas z 2013 roku, potwierdził doskonałą dyspozycję odnosząc cenne zwycięstwo etapowe.

Za jego plecami finiszowała ścigająca go siódemka zawodników, współtowarzyszy ucieczki. Na ósmym miejscu ukończył etap Paterski, kontratakujący z dużej grupy. Kilka sekund po nim na metę wpadł peleton z liderami wyścigu.

W pierwszej części peletonu znaleźli się jeszcze dwaj kolarze CCC - Słoweniec Grega Bole zajął 11. miejsce, a Białorusin Branislau Samoilau był 27. Spadek w klasyfikacji generalnej zanotował w środę Przemysław Niemiec (Lampre), który dotarł do mety blisko 20 minut po zwycięzcy i po 11 etapach jest w klasyfikacji 33.