Jarosław Marycz wygrał wyścig Dookoła Mazowsza

Jarosław Marycz wygrał Lotto Tour - 57. kolarski wyścig Dookoła Mazowsza.

Zwycięzcą ostatniego etapu został Eryk Latoń (BDC MarcPol), awansując na drugie miejsce w końcowej klasyfikacji.

Reklama

Na mecie w Nowym Dworze Mazowieckim zawodnik miejscowej grupy BDC po zaciętej walce pokonał o centymetry triumfatora dwóch etapów wyścigu Duńczyka Alexa Rasmussena. Trzeci był inny doskonały sprinter, zwycięzca piątkowego odcinka, Holender Maurits Lammertink. Marycz finiszował na piątej pozycji, w tym samym czasie co Latoń i zachował prowadzenie w końcowej klasyfikacji.

Etap rozpoczął się z opóźnieniem i miał nieco zmieniony w stosunku do pierwotnych planów przebieg, ze względu na remont mostu znajdującego się na trasie. Nie przeszkodziło to peletonowi w rozwinięciu, po raz kolejny, średniej prędkości blisko 45 km/godz. Upał sięgający 33 stopni nie zniechęcił śmiałków usiłujących w ostatnim dniu zmienić losy klasyfikacji.

Na pierwszej lotnej premii, już po czterech kilometrach, najszybszy był Latoń, odrabiając, dzięki bonifikacie, trzy sekundy do lidera. Później zaatakowała czwórka zawodników zajmujących dalsze miejsca. Osiągnęła ona półtorej minuty przewagi, ale współpraca nie układała się i w efekcie na czele znalazł się samotnie Wenezuelczyk Sebastian Anaya z rumuńskiej ekipy Tusnad. Został jednak doścignięty jeszcze przed wjazdem na finałowe rundy po ulicach Nowego Dworu.

Walka o zwycięstwo rozegrała się pomiędzy ekipami BDC i CCC Polsat oraz dwójką zawodników zagranicznych - Rasmussenem i Lammerinkiem. Bonifikaty na mecie nie były co prawda w stanie odebrać zwycięstwa Maryczowi, jednak decydowały o pozostałych dwóch miejscach na podium. Koledzy znakomicie wyprowadzili na finisz Latonia, ale z ich pracy skorzystał także doświadczony Duńczyk, srebrny medalista olimpijski z Pekinu i mistrz świata na torze. Z podium nie zamierzał zrezygnować Lammertink i także włączył się do rywalizacji.

Spokój zachował jadący w koszulce lidera Marycz. Przy pomocy partnerów z drużyny pilnował najgroźniejszych rywali i dojechał do mety w czołówce, co wystarczyło do zachowania przewagi.

Lider bacznie obserwował Rasmussena, który przy wjeździe na rundy znalazł się na końcu grupy, ale stopniowo przebijał się do przodu. Obaj kolarze doskonale się rozumieli, bowiem znają się ze wspólnych startów w ekipie Saxo Bank. Etapowe zwycięstwo Duńczyka było na rękę Maryczowi, bo odbierało sekundy najgroźniejszym rywalom, jednak tym razem utalentowany torowiec musiał uznać wyższość młodego polskiego sprintera.

Lotto Tour był kolejnym wyścigiem ProLigi, rankingu polskich kolarzy zawodowych, obliczanego na podstawie wyników 19 najważniejszych imprez krajowych. Po 12 liderem jest Kamil Gradek (BDC MarcPol) - 270 pkt, przed Bartłomiejem Matysiakiem (CCC Polsat Polkowice) - 248 i Kamilem Zielińskim (Mexller) - 172. Całej trójki zabrakło na starcie Dookoła Mazowsza, bowiem zawodnicy przygotowują się do udziału w Tour de Pologne. Zwycięzca Lotto Tour - Marycz mając 130 punktów awansował na siódmą lokatę.

Wyniki szóstego etapu (Łomża - Nowy Dwór Mazowiecki, 167 km):

 1. Eryk Latoń (BDC MarcPol)    - 3:48.14

 2. Alex Rasmussen (Holandia/Riwal)

 3. Maurits Lammertink (Holandia/Jo Piels)

 4. Erik Baska (Słowacja/Dukla Trenczyn)

 5. Jarosław Marycz (CCC Polsat Polkowice)

 6. Oleg Berdos Rumunia/Tusnad)   wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja końcowa Lotto Tour:

 1. Jarosław Marycz (CCC Polsat Polkowice)    18:28.31

 2. Eryk Latoń (BDC MarcPol)                  strata 4 s

 3. Maurits Lammertink (Holandia/Jo Piels)          12

 4. Mateusz Komar (BDC MarcPol)                     18

 5. Twan Brusselman (Holandia/Jo Piels)             30

 6. Jarosław Kowalczyk (BDC MarcPol)                35

Drużynowo wyścig wygrała holenderska ekipa Jo Piels, najaktywniejszym zawodnikiem został Latoń, który zwyciężył również w klasyfikacji młodzieżowej. Koszulkę najlepszego "górala" zdobył na własność Duńczyk Nikola Aistrup (Riwal).

Dowiedz się więcej na temat: Jarosław Marycz | Wyścig Dookoła Mazowsza | kolarstwo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje